Písek by se mohl stát prvním „chytrým městem“ v Česku řízeným informačními technologiemi. Na unikátním systému pracují Fakulta dopravní ČVUT, společnost Schneider Electric, Technologické centrum Písek a IBM.
Že se jedná o Písek není náhoda, protože zde sídlí firma Schneider Electric, která už má zkušenosti s technologiemi pro chytrá města. V Písku je navíc moderní datové centrum, důležité pro provoz a řízení služeb chytrého města.
Už dnes se používají v Písku a dalších městech „chytrá“ řešení, např. vytápění škol nebo mobilní aplikace inCity (vyhledání parkovišť, kontejnerů nebo komunikace s úřady). Zatím jde o takové „ostrůvky“, vzájemně neprovázané. Písek by mohl jako první město v ČR využívat komplexní systém. Pomoci se zavedením technologií by mohly firmy, které ve městě sídlí. Město by pak fungovalo jako velký experiment.

Mělo by dojít ke spolupráci mezi různými odvětvími, jako je doprava, logistika, bezpečnost, energetika a správa budov. Město i obyvatelé by tedy ušetřili za energie, snadněji projeli městem a zaparkovali nebo měli snažší přístup k informacím o dění ve městě.
Jako takové sci-fi vypadá, alespoň z pohledu nás v Soběslavi, umístění senzorů na kontejnery. To umožní sledování jejich aktuálního naplnění a lepší plánování svozu odpadu.
Nebo „chytré“ pouliční osvětlení. Když pohybový senzor na lampě nezjistí nikoho v daném prostoru, sníží intenzitu osvětlení lampy na 20% maximální hodnoty. Pokud senzory zaznamenají pohyb osob (nebo aut), zvednou sílu osvětlení lampy na 100%. Dokážete si představit, že procházíte v pozdních hodinách kolem kostela sv. Petra a Pavla a ten se rozzáří jen pro Vás?
Další možností je „chytré“ parkování. Senzory v parkovacích místech poznají, zda je místo obsazené nebo prázdné. Přes mobilní aplikaci nebo informační panel poznáte, kde je volno a nemusíte zdlouhavě hledat místo. Jako bonus nemusíte shánět po kapsách drobné, zaplatíte bezkontaktně mobilem či kartou.
Možností je mnoho a některé z nich, např. vytápění budov nebo osvětlení, přináší návratnost investic ve velmi krátkém čase.
Do konce března ČVUT připraví studii, jak by systém Smart City v Písku mohl fungovat. Realizace bude finančně náročná, proto Písek počítá s evropskými dotacemi. Jak vyplývá ze zkušeností, investice do „chytrých“ technologií se v budoucnosti vyplatí nejenom finančně, ale i na spokojenosti obyvatel.