Chytrý Písek

Písek by se mohl stát prvnímchytrým městem“ v Česku řízeným informačními technologiemi. Na unikátním systému pracují Fakulta dopravní ČVUT, společnost Schneider Electric, Technologické centrum Písek a IBM.

Že se jedná o Písek není náhoda, protože zde sídlí firma Schneider Electric, která už má zkušenosti s technologiemi pro chytrá města. V Písku je navíc moderní datové centrum, důležité pro provoz a řízení služeb chytrého města.
Už dnes se používají v Písku a dalších městech „chytrá“ řešení, např. vytápění škol nebo mobilní aplikace inCity (vyhledání parkovišť, kontejnerů nebo komunikace s úřady). Zatím jde o takové „ostrůvky“, vzájemně neprovázané. Písek by mohl jako první město v ČR využívat komplexní systém. Pomoci se zavedením technologií by mohly firmy, které ve městě sídlí. Město by pak fungovalo jako velký experiment.

Datacentrum Písek
http://www.tcpisek.cz/galerie/datove-centrum

Mělo by dojít ke spolupráci mezi různými odvětvími, jako je doprava, logistika, bezpečnost, energetika a správa budov. Město i obyvatelé by tedy ušetřili za energie, snadněji projeli městem a zaparkovali nebo měli snažší přístup k informacím o dění ve městě.

Jako takové sci-fi vypadá, alespoň z pohledu nás v Soběslavi, umístění senzorů na kontejnery. To umožní sledování jejich aktuálního naplnění a lepší plánování svozu odpadu.

Nebo „chytré“ pouliční osvětlení. Když pohybový senzor na lampě nezjistí nikoho v daném prostoru, sníží intenzitu osvětlení lampy na 20% maximální hodnoty. Pokud senzory zaznamenají pohyb osob (nebo aut), zvednou sílu osvětlení lampy na 100%. Dokážete si představit, že procházíte v pozdních hodinách kolem kostela sv. Petra a Pavla a ten se rozzáří jen pro Vás?

Další možností je „chytré“ parkování. Senzory v parkovacích místech poznají, zda je místo obsazené nebo prázdné. Přes mobilní aplikaci nebo informační panel poznáte, kde je volno a nemusíte zdlouhavě hledat místo. Jako bonus nemusíte shánět po kapsách drobné, zaplatíte bezkontaktně mobilem či kartou.

Možností je mnoho a některé z nich, např. vytápění budov nebo osvětlení, přináší návratnost investic ve velmi krátkém čase.

Do konce března ČVUT připraví studii, jak by systém Smart City v Písku mohl fungovat. Realizace bude finančně náročná, proto Písek počítá s evropskými dotacemi. Jak vyplývá ze zkušeností, investice do „chytrých“ technologií se v budoucnosti vyplatí nejenom finančně, ale i na spokojenosti obyvatel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..