Galileo ?

Mělo by být normální, že nejlepší řešení se hledá v diskuzi. To v Soběslavi bohužel neplatí. Moje návrhy jsou buď před ZM zatajeny nebo jsou po nějaké hloupé zámince bez projednání z programu ihned vyřazeny, či smeteny hlasovací mašinou. To se týká zejména zvyšování transparentnosti radnice a zvyšování transparentnosti organizací ovládaných městem. Nikdo ze zastupitelů neprojevil zájem o problematice diskutovat. Prý se to řeší. Opak je však pravdou. Neřeší se nic. Není zaveden jediný transparentní účet, nikdo pravidelně nezveřejňuje seznam faktur, aplikace Monitor není dostatečně propagována a zakoupení klikacího rozpočtu od firmy Galileo je úplná zbytečnost.  

RM a finanční výbor přesto doporučili a ZM schválo zavedení klikacího rozpočtu od firmy Galileo Corporation, ačkoliv neumožňuje rozkliknutí do úrovně přijatých faktur a vlastně nepřináší nic nového. Rozklikávací rozpočty se stejnou mírou podrobnosti a mnohem lépe zpracované používá Město Soběslav již od roku 2010. Proč tedy kupovat podobný? Asi aby se vytvořilo zdání o cestě ke transparentnosti. Navíc zastupitelstvu byly předloženy jen varianty vybrané předsedkyní finančního výboru, aniž byly zmíněny jiné výrazně lepší.   

Pikantně působí, když pan tajemník na 11. ZM říká, že neví o tom, že by na webu města byl rozklikávací rozpočet. Čí je to asi chyba, že to neví? Odkaz na webu města je totiž utajen pod textem “výkaz o hospodaření”. Smutné je, že ani předsedkyně finančního výboru netuší, kde na webu hledat stávající rozpočty Města Soběslav. Smutné je, že z jakýchsi formálních důvodů mě nebylo dovoleno finanční výbor informovat. Bez informací se snadno rozhoduje, ovšem výsledek?

Na celém postupu radnice mě vadí zejména způsob interpretace informací. Doporučil jsem zavedení programu Supervizor od MF ČR. Pan vrchní ministerský rada Kopeček paní Krejčovou ubezpečil, že program je vhodný pro obce, v roce 2015 zvítězil v soutěži pořádané Fondem Otakara Motejla o nejlepší aplikaci a je zcela zdarma. Pan Kopeček také nabídl paní Krejčové omezenou pomoc při zavedení aplikace. Přesto paní Krejčová prosadila do zprávy Finančního výboru dehonestující názor na aplikaci. Buď problém vůbec nepochopila, nebo zastupitele uvedla v omyl.

Představa, že si město koupí nový ekonomický systém nebo klikací rozpočet a bude “zajištěna větší transparentnost hospodaření města” je mylná. Nepomůže tomu ani usnesení finančního výboru. Transparentní chování musí zajistit samotní představitelé města s jakýmkoliv ekonomickým systémem. Vhodné aplikace tomu mohou jen pomoci. K zavedení transparentních účtů, ani k pravidelnému zveřejňování seznamů přijatých faktur žádný nový ekonomický systém není potřeba. Potřeba je jen vůle.

Trvám na tom, že v současné době je zavedení aplikace Supervizor MF ČR (výhledově Supervizor Plus), prezentování aplikace Monitor společně se zavedení transparentních účtů, zveřejňováním seznamů přijatých faktur a zveřejňování smluv nejvhodnějším krokem k zvýšení transparentnosti Města Soběslav i městem ovládaných organizací. A kdyby Město Soběslav chtělo být opravdu transparentní, mohlo by se také přihlásit do projektu Otevřená města.

Protože opravdu nevidím kroky vedoucí k zlepšení stavu a naopak vidím jen snahu “aby to tak vypadalo”, rozhodl jsem se vytvořit a provozovat Stínový web města sobeslav.cz. Tam lze vidět, jak mnohé věci dělat jednoduše. Data jsou buď z veřejných zdrojů, nebo jsou získána na základě zákona 106/1999 Sb. Nezbývá než doufat, že stínový web postupně bude zbytečný, protože navržené metody se přestěhují na oficiální web města.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..