Hláska: Budoucnost parkování v centru města

Zaparkovat v centru města je poslední dobou stále větší problém, a to i přes to, že parkovacích míst na náměstí máme více než jiná města. Hlavním důvodem je, že parkovací plochy jsou využívány obyvateli okolní, především panelové, zástavby, která tu vznikla bez zajištění dostatečných parkovacích kapacit. Po dokončení rekonstrukce náměstí ubydou další parkovací místa, a tak se Rada města odhodlala k razantnímu řešení – zavedením parkovného.

V současné době probíhá zpracování studie, která řeší především to, v jakém rozsahu parkovné zavést, jak vyřešit rezidentní a abonentní karty. Prozatím se počítá s parkovným 10 Kč za každou započatou hodinu a provozní dobou zpoplatněného parkování v pondělí až pátek 7:00 – 17:00 hod. a v sobotu od 8:00 – 12:00 hod. Placené parkování by se pravděpodobně netýkalo pouze náměstí Republiky, ale i parkovišť u polikliniky a KDMS.

Co z toho tedy plyne? Na placených parkovištích by se parkovalo lépe, a to za symbolický poplatek, což by byla pro nakupující v centru dobrá zpráva. Pokud by nebyly zavedeny rezidentni karty, přineslo by to problémy obyvatelům v blízkosti náměstí (např. panelová zástavba Bezděkova), protože neplacených míst by byl nedostatek, stačí se podívat dnes. Takže přijedete z práce v půl čtvrté a co teď? Buď zaplatit 20 Kč, nechat auto na náměstí a ráno před sedmou do práce, nebo marně hledat místo někde za hranicemi placených parkovišť.

A to už je další špatná zpráva pro obyvatele ulic Horní a Dolní Příkopy, Na Pršíně, Na Ohradě a dalších, kam se přesunou auta z náměstí, polikliniky a KDMS. Problém budou mít i zaměstnanci pracující na náměstí (např. městský úřad), buď zaparkují vedle za cca 80 Kč denně, nebo si každé ráno udělají pěknou projížďku-procházku po soběslavských uličkách.

Vypadá to, že ať už parkování v Soběslavi dopadne jakkoliv, všichni spokojeni nebudou. Zavedení řízeného parkování v centru města bude jedním z hlavních bodů dalšího zasedání Zastupitelstva města Soběslavi, které se bude konat 18. března 2015 v 18 hodin v malém sále KDMS. Přijďte vyjádřit svůj názor, parkování v centru je tématem, které se týká každého z nás!

Iveta Matějů (členka ZM), Jan Černý a Miloš Bučinský

Studi analýzy dopravy v klidu ve městě Soběslav lze stáhnout ze stránek městského úřadu. Zde jsou odkazy.

Analýza dopravy v klidu ve městě Soběslav
Příloha A
Příloha B
Příloha C
Příloha D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..