Informace

Zveřejňování informací je naším hlavním cílem. Pokud bude hospodaření města transparentní, bude to mít pozitivní vliv na všechny ostatní oblasti. Nejde přitom o to, kontrolovat něčí práci, ale o samotnou možnost této kontroly. Každý může ve své práci udělat chybu a chybovat je lidské. Problém je ovšem s tím, když někdo chybu udělá a ví, že je obtížné na ni přijít, tak se o ní nezmíní, nebo ji přímo ututlá.

Nevěřím tomu, že prototypem úředníka je potvora, která chce škodit občanům. Z mých vlastních zkušeností vím, že převážná většina úředníků zaměstnaných na úřadě v Soběslavi chce dělat svoji práci svědomitě a poctivě. Městský úřad vykonává takzvanou přenesenou státní správu a v případě Soběslavi navíc s rozšířenou působností. Fakticky to znamená, že úředníci mají hájit zájmy státu, ale jejich zaměstnavatelem je obec. Obec sama by přitom měla být vždy pouze jedním z rovných účastníků správních řízení, ale je tomu tak i v praxi? Jedno staré přísloví říká, koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Jde tedy o to, zavést takové principy, aby úředník měl dostatečný prostor pro svoji práci a nemusel se bát, že o ni přijde, když se někomu nebude líbit.

Co tedy s tím? Na to je jednoduchý recept. Zveřejňovat. Pokud je na radnici člověk, který dělá věci nekorektně, nesmí mít k tomu možnost, neboť příležitost dělá zloděje.

Zatím nejlepší společenský systém, který doposavad lidstvo vyvinulo, je osvícený diktátor. Ten ovšem vždy skončí špatně. Buď přestane být osvícený, nebo ho někdo zabije. V „těsném“ závěsu za osvíceným diktátorem je demokracie, ta ovšem nemůže existovat bez možnosti kontroly nejširší veřejností.

Takže ještě jednou, co dělat, aby se nevytvářeli z občanů notoričtí stěžovatelé, ale aby z radnice odcházeli spokojení lidé, kteří mají vyřešen svůj problém? Zveřejňovat. To samozřejmě není jednoduchá věc a určitě to s sebou nepřinese redukování počtu úředníků. Naopak, pro zaměstnance úřadu práce přibude. Pokud vám někdo řekne, snížíme počet úředníků, mějte se před ním na pozoru. Opět vím z vlastní zkušenosti, jaký má problém například Pirátská strana s tím, aby byla transparentní. I když nejsem jejím členem, tak díky tomu, že s ní nyní spolupracuji, vidím, jak je to těžké. Je za ní práce mnoha odborníků, zejména právníků a IT specialistů.

E-government

No a co nás čeká, pokud tuto práci zvládneme? Obec, která se chová demokraticky ke všem občanům bez rozdílu. Spokojený úředník, který nemusí přemýšlet, jak kličkovat, a pokud je na radnici lump, tak  nakonec sám odejde, protože nebude pro své kamarády užitečný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..