Ivan Bartoš: Piráti v Soběslavi se možná stali obětí politické šikany

Není možné, aby politik vykonával několik funkcí na plný úvazek a za každou dostával plnohodnotný plat,” říká předseda České pirátské strany Ivan Bartoš v předvolebním rozhovoru pro Pirátské listy. V blížících se komunálních volbách věří v úspěch, cílem je obhájit pirátské bašty jako třeba Mariánské Lázně, posílit pirátskou posádku na brněnském magistrátu a zvítězit v Praze. Piráti jsou podle Bartoše jediní, kteří nabízí lidem opravdu otevřené radnice a fungující město. “Občan, který může kdykoli zajít na radnici za „svým“ politikem, to má být cíl komunální politiky,” dodává. Na závěr jsme se Ivana Bartoše zeptali, jak sleduje Piráty v Soběslavi.

Máte za sebou deset měsíců působení ve Sněmovně. V létě vznikla vláda s podporou komunistů. Jak se na ni díváte a mění to nějak politické cíle Pirátů?

Máme tady vládu, kterou vede trestně stíhaný premiér a jejíž součástí je po třiceti letech komunistická strana. Hlasovalo se o neúplném kabinetu. Mně nejde do hlavy, jakým způsobem vyjednával či spíše nevyjednával předseda ANO Andrej Babiš podporu své vládě. Pan Hamáček (ČSSD) se stal současně ministrem vnitra i zahraničí, což se jednoduše nedá stíhat, den před hlasováním o důvěře se odporoučela ministryně spravedlnosti. Šest dní poté, co vláda získala podporu komunistů, hnutí ANO a ČSSD, odstoupil ministr práce a sociálních věcí. Těžko dodávat nějaké silnější hodnocení.


Obáváme se, že tato vláda v oblasti modernizace České republiky skrze zefektivnění fungování veřejných institucí a digitalizace státní správy, stejně tak jako v oblasti protikorupční legislativy, příliš neudělá. Budeme ji ale i tak intenzivně šlapat na paty. Digitalizace a transparentnost státu jsou naše stěžejní cíle i nadále.

Ale víte, co bylo zajímavé? Celé to dlouhé období, než vznikla vláda s důvěrou, bylo z určitého pohledu vlastně konstruktivní.

Tak to potřebuji vysvětlit.

To období mělo jednu výhodu z pozice té konstruktivně opoziční role. Protože ačkoli fungovala hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD, tak se daly předkládat zákony, které měly šanci procházet legislativním procesem. Piráti jednali v uplynulých měsících s politickými stranami napříč Sněmovnou. Předložili jsme řadu zákonů, a v rámci toho se nám podařilo projednat nejedno protikorupční opatření. Třeba zákon proti kumulaci funkcí. Není totiž možné, aby politik vykonával hned několik funkcí na plný úvazek a za každou tuto funkci dostával plnohodnotný plat. Zákon ANO s ODS bohužel prozatím zablokovali, ale na plénum Sněmovny se dostane znovu. Dále třeba zrušení výjimek z registru smluv pro ČEZ, který už prošel prvním čtením i garančním výborem. Zmíním i nominační zákon, kterým jsme prosazovali zprůhlednění obsazování postů ve státních a polostátních firmách. Sněmovna ho sice nakonec zamítla, ale dotlačili jsme tak vládu předložit vlastní verzi tohoto zákona, který by měl omezit trafiky ve státních firmách.

Změní se něco tím, že vláda získala v červenci důvěru?

Pro Piráty ne. Nyní pracujeme na prosazení pirátské novely exekučního řádu. Taky usilujeme o zajištění dostupného bydlení pro co možná nejvíce lidí. Stěžejní je pro nás v příštích měsících určitě oblast digitalizace státu. Jsme konstruktivní opozice, podepíšeme se tedy i pod návrhy ostatních stran, pokud budou dobré. A to nehledě na to, která strana je předloží. Naopak se postavíme proti těm zákonům, které uznáme za špatné.

Chcete uspět v blížících se komunálních volbách, dokonce říkáte, že příští sněmovní volby chcete vyhrát. Průzkumy vám stále předpovídají okolo deseti procent hlasů. Jak chcete vítězství dosáhnout?

Nejsme žádné rychlokvašky! Když děláte politiku dobře a v zájmu lidí, je to i otázka času, než se vám věci podaří a lidé si toho všimnou. Nestačí rozhodně, když vám tleská jen vaše sociální bublina. A to je síla Pirátů. Mluvíme s lidmi a věnujeme jim veškerý možný čas. Věříme totiž, že bude stále více lidí, kteří se díky Pirátům začnou zajímat o politiku. Musíte jít za voliči ostatních stran, vysvětlit jim, že jsme lepší. Nabízíme alternativu a věříme, že ten úspěch přijde.

Co se nadcházejících komunálních voleb týče, prosazujeme opravdu otevřené radnice. Občan, který může kdykoli zajít na radnici za „svým“ politikem – to má být cíl komunální politiky.

Obecně chceme uspět ve městech, kde dlouhodobě Piráti působí či vedou radnice. Chceme obhájit Mariánské Lázně, posílit v Brně a pochopitelně dobýt pražský magistrát. V Mariánských Lázních Piráti otevřeli radnici lidem. Náš starosta má veřejný kalendář a obyvatele pravidelně zapojuje do chodu města. V Brně máme náměstka pro participativní rozpočet. Lidé si tam v jihomoravské metropoli mohli sami určit, co městu chybí a kam má město investovat. Jsem hrdý na to, že pirátskou politiku budujeme pevně a že to lidé vidí a oceňují.

Jak jsou na tom Piráti s počty členů?

Blížíme se k tisícovce členů České pirátské strany, navíc máme několik tisíc registrovaných příznivců, kteří jsou ochotni pomáhat a jít vstříc občanům. To je ostatně největší pilíř pirátské kampaně – tisíce lidí, kteří jsou ochotni rozdávat a sdílet Pirátské Listy a vysvětlovat pirátskou politiku přátelům, známým i veřejnosti.

Bezpochyby jedním z nejostřejších a nejsledovanějších soubojů bude volba pražského primátora. Věříte tomu, že primátorem se stane Pirát Zdeněk Hřib?

Víte, Praha není Česká republika, ale je nejvíce vidět. Řeknu to takhle. My jsme v Praze v minulém období se čtyřmi křesly dokázali rozkrýt desítky případů očividného plýtvání. Zachránili jsme desítky milionů korun. Pražský pirátský tým je strašně silný a Zdeněk Hřib je profík z oblasti digitalizace zdravotnictví. V současné době máme v Praze asi dvacet procent, a pokud se nespolčí pražští matadoři z ANO s ODS, kteří si už teď při hlasování na Magistrátu vyměňují sympatie, tak bychom mohli mít v Praze pirátského primátora.

Cílíte na nějakou konkrétní skupinu voličů, kdo jsou voliči Pirátů?

První fanoušci Pirátů byli mladší lidé, ale mně už je taky skoro čtyřicet, už nejsme žádní kluci. Mnozí z nás mají děti.

Pirátští voliči jsou vesměs optimisticky smýšlející lidé, kteří neměli v uplynulých několika volbách koho volit a kvůli Pirátům opět nebo často i poprvé měli důvod přijít k urnám. Podařilo se nám zvýšit volební účast prvovoličů o několik desítek procent.

Ale už dávno nejsme jenom strana pro mladé. Náš program se týká všech generací, i seniory zajímá jakou budoucnost přinesou Piráti pro jejich vnoučata. Boj proti korupci, rozkrádání a plýtvání se přece týká všech!

Na závěr se sluší vždy rozhovor trochu odlehčit, zlidštit. Prošel jste volbou do Sněmovny obrovskou životní změnou. Jak tráví Ivan Bartoš volný čas, má-li nějaký?

Musím mít. Mám rodinu, takže se jí samozřejmě věnuji. Ale je pravda, že i ve chvílích volna si vyřídím nějaké pirátské telefonáty. Víte, ona je ta politika i mým koníčkem. Takže vlastně pracuji na dva úvazky (smích).

Sledujete dění v Soběslavi?

Já mám na facebookových stránkách zakliknuté prakticky všechna místní sdružení, takže mi vyskakují informace o tom, co se kde děje. Samosebou ale neznám všechny detaily.

Za poslední 4 roky na radnici neprošel ani jeden z návrhů Pirátů pro Soběslav, který měl zlepšit život ve městě, vše šlo do koše. A to včetně třeba cyklostezek. Není to už politická šikana?

Oni z nás mají strach. My jdeme lidem vstříc, to oni mnohdy nedělají. Mnozí členové ostatních stran si prostě řekli, že oni sami budou dělat politiku a od obyčejných lidí si do toho nenechají kecat. Já si myslím, že jednou jim to občané pořádně osolí.

Piráti pro Soběslav například navrhli instalování wifi hot-spotu na náměstí, ale návrh neprošel. Důvod byl údajně takový, že lidé se mají na náměstí potkávat a ne se dívat do mobilů.

Tohle je situace typická také pro další menší města, obce. My už máme přes tisíc členů a tisíce příznivců, kteří jsou ochotni a hlavně schopni pomoci. Hlavním důvodem, který trápí politiky v celé zemi je ten, že jsme transparentní, nejsme zatíženi aférami a nekalými praktikami, že nejsme součástí politickoekonomického spolku a stáváme se trnem v oku různým politikům,  kteří se na tuto dráhu vydali z různých důvodů.

Nemůže to být tak, že lidé nechtějí změny? Že jim je jedno, zda radnice bude transparentní nebo ne? Chtějí vůbec moderní technologie, které Piráti prosazují?

Situace je taková, že mnozí lidé jsou k politickému dění apatičtí, nemají politiky rádi. Jedinou cestou ven je více chodit mezi lidi a jejich problémy řešit.

Co byste soběslavským Pirátům chtěl vzkázat?

Asi to, že politika je boj. Pokud na vás někdo zaútočí, nesmíte utíkat, ale přidat na obrátkách a jít si za svým. Všimněte si, že na rozhádaných radnicích se političtí rivalové zázračně shodují v jednom bodě. Že je třeba zbavit se Pirátů. Ale to se jim nepovede.

Ivan Břešťák, externí redaktor

PhDr. Ivan Bartoš PhD. (*20. března 1980 v Jablonci nad Nisou) je předseda České pirátské strany a poslanec PSP ČR za Středočeský kraj. Maturoval ve Spojených státech amerických, následně složil také českou maturitní zkoušku. V roce 2005 získal titul PhDr. v oboru informační věda a dále pokračoval ve studiích jako interní doktorand se specializací na databázové modely, databázové systémy a informační služby internetu. Studium zakončil získáním titulu Ph.D. Hraje na akordeon, je vášnivým čtenářem a filmovým nadšencem s velkou sbírkou originálních DVD. Je ženatý s Lydií Frankou a společně vychovávají dceru. Ivan Bartoš je již 4 roky přísný abstinent. 

Rozhovor je součástí Pirátských listů Soběslav podzim 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..