JČTED: Na soběslavském náměstí nebudou po rekonstrukci přechody

SOBĚSLAV – V Soběslavi probíhá rekonstrukce náměstí. Zrekonstruovaná je už jeho severní a východní část, právě v těchto dnech se pracuje na jižní straně. Podle projektu ale na soběslavském náměstí po dokončení rekonstrukce nebudou přechody. Ty jsou naplánované pouze ve čtyřech ulicích, které do náměstí ústí. Na náměstí budou namísto klasických přechodů takzvaná místa pro přecházení.

Místo pro přecházení není příliš konkrétně definované, většinou se od běžného chodníku odlišují nějakou terénní úpravou, třeba sníženým obrubníkem. Tato místa nejsou označená typickou „zebrou“ jako přechody. Také na nich nemá chodec přednost, takže auto mu nemusí zastavit, i když je jasné, že chodec chce přejít. Na místech pro přecházení se taky může parkovat i předjíždět, pokud to neupravuje další značení. Místa pro přecházení také nejsou vhodná pro nevidomé nebo slabozraké, nezřizují se u nich totiž orientační hmatové prvky.

Podle slov místostarosty Soběslavi Vladimíra Drachovského navržená místa pro přecházení na náměstí s největší pravděpodobností skutečně budou: „Nikdo místa pro přecházení nepřipomínkoval ani nerozporoval. Plánujeme na náměstí snížit rychlost na třicítku, takže by přecházení neměl být problém.“

Podle Dany Hořické, která je vedoucí odboru výstavby a regionálního rozvoje v Soběslavi, nikdo chybějící přechody nepřipomínkoval: „U mě se scházely připomínky občanů k rekonstrukci náměstí teď v září, ale pokud se dobře pamatuju, o přechodech se nikdo nezmiňoval. Spíš se řešil počet parkovacích míst.“

Podle normy ČSN ČSN 73 6110 Projektování místních komunikací  ale místa pro přecházení „nenahrazují přechody pro chodce, pouze je doplňují a vytvářejí pro chodce častější možnost přechodu přes komunikaci“. V Soběslavi ale budou přechody pouze ve čtyřech rozích náměstí, jinde jsou plánovaná jenom místa pro přecházení.

Podle některých odborníků jsou místa pro přecházení bezpečnější než přechody. Na přechodech prý mívají chodci falešný pocit bezpečí a jsou málo pozorní. Protože na místech pro přecházení přednost před auty nemají, jsou při přecházení obezřetnější.

Jiná skupina odborníků však tvrdí pravý opak. Místa pro přecházení jsou prý nebezpečnější a chodci nevědí, jak se na nich chovat.

Tento článek vyšel na webu Jižní Čechy Teď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..