Jsem starej, nemocnej a vyžranej aneb Covid v Soběslavi

Vývoj Covid epidemie mě víc zajímá, protože patřím k ohroženější skupině obyvatel. Pandemie znovu eskaluje a s ní bude zákonitě klesat ekonomika. Mnozí si však stěžují, že ve zprávách v poslední době není nic jiného než Trump a Covid. Prý to raději ani nesledují, protože to stejně nemůžou ovlivnit. Možná kdyby věděli, co se děje za humny, a měli správné informace, mohli by pak epidemii lépe čelit.

Poslední dobou jsou na webu města jen zkopírované vládní dokumenty bez nějakého vysvětlení či lokalizace na naše město. Na otázku, zda bude občany informovat v případě, že se ve městě potvrdí nákaza COVID-19, vyčerpávajícím způsobem odpověděl pan tajemník, když napsal: “Na tuto otázku nejsem schopen odpovědět.” Později se na webu města objevil externí odkaz na graf situace na Soběslavsku, pak ale zmizel. 

Informace o nákaze v jednotlivých obcích vydává Ministerstvo zdravotnictví formou datového souboru. Vybral jsem z těchto dat relevantní údaje pro Soběslav a zobrazil je formou dvou grafů na webu sobeslav.cz. Graf aktuálního přírůstku nakažených za posledních 7 dní a graf počtu aktuálně nemocných. Hodnoty posledních několika dní se někdy ještě zpětně mění, protože některé informace se do systému MZČR dostávají se zpožděním. 

V okamžiku, kdy píšu tento text, bylo v Soběslavi 78 nemocných, což při používaném přepočtu na 100 tisíc obyvatel odpovídá hodnotě 1129 nemocných. Maximum bylo 117 dne 4.11.2020. Je vidět, že grafy celkem kopírují celostátní výsledky, ale projevují se i místní lokální ohniska. Současná situace se již blíží stavu na přelomu října a listopadu. Je třeba také zohlednit, že vliv nedávného rozvolnění se ještě plně neprojevil. Říká se, že situaci sledujeme ve zpětném zrcátku. Inkubační doba viru se pohybuje v rozmezí 2 dnů až 2 týdnů.

S vysokou pravděpodobností epidemie ani díky vakcínám v nejbližší době celosvětově nezmizí. To není důvod k panice, ale k respektování tohoto stavu. Možná jsou některá opatření trochu zmatená a ekonomicky nákladná, ale celkově pomáhají k omezení sociálních kontaktů. Chránit je třeba především ohrožené skupiny. To by však nemělo vést například k absolutní izolaci důchodců. 

Snažme se zachovat dobrou mysl a respektujme situaci. Zdravme se pozdravem “buď zdráv” a třeba si o koronaviru vyprávějme vtipy. Tak jeden na závěr: Dřív mám hospodu zakazovali rodiče, potom manželka a dneska už to dokonce dělá i PES.

Buďte zdrávi

Petr Král 

2 komentáře u „Jsem starej, nemocnej a vyžranej aneb Covid v Soběslavi“

    1. Nevím z čeho tak soudíte. Možná vás proto překvapí, že nejsem specialista úplně na všechno. Původní profesí jsem analytik programátor. Tedy člověk, který na základě analýzy procesů (například výrobních) a požadavků uživatelů vytváří informační systémy. Analýza a zveřejnění datových řad Ministerstva zdravotnictví do mé profese docela zapadá. Zapadají do ní i jiné systémy řízení našeho města.
      Buďte zdráv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..