Návrh pro jednání ZM – DTMM

Následující článek je součástí 7 návrhů předložených Piráty pro Soběslav k 5. zasedání Zastupitelstva města Soběslav. Originální dokument je k dispozici zde.

Návrh usnesení

ZM ukládá tajemníkovi města připravit návrh technického řešení DTMM Soběslav včetně vyhodnocení nákladů. Předpokládá se zveřejnění v současnosti dostupných mapových podkladů na internetu. Požadujeme vypracování minimálně dvou alternativních návrhů. Jeden, který by předpokládal rozšíření stávajícího GIS úřadu a druhý, který by předpokládal nasazení volně šiřitelného software.

Termín do příštího řádného zasedání ZM.

Zpracovatel návrhu: Piráti pro Soběslav

Předkladatel návrhu: Piráti pro Soběslav

Důvodová zpráva

Současná DTMM Soběslav obsahuje nepřesné údaje. Správci sítí neprovádějí řádnou aktualizaci dat dle zjištěných skutečností. DTMM je přitom základním podkladem pro plánování výstavby ve městě. Navrhujeme situaci řešit zveřejněním DTMM na internetu pomocí technologie, která by umožnila občanům města zanášet do DTMM návrhy na opravu. Příkladem takové technologie je například Open Street Map (OSM) kde občané tvoří digitální mapy, které jsou v některých parametrech přesnější než komerčně dostupné mapy.

V současné době existují GIS nástroje, které jsou volně šiřitelné. Jejich nasazení tedy vyžaduje pouze vyřešení licenčních pohledávek k mapovým podkladům a zajištění údržby.

Věříme, že zveřejnění DTMM a následné zkvalitnění mapových podkladů přispěje ke zlepšení plánování urbanistického rozvoje města a bude i přínosné pro občany a firmy na území města.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..