Návrh pro jednání ZM – Soběslavské cyklostezky

Následující článek je součástí 7 návrhů předložených Piráty pro Soběslav k 5. zasedání Zastupitelstva města Soběslav. Originální dokument je k dispozici zde.

Návrh usnesení

ZM ukládá RM připravit zadání nového cyklogenerelu města Soběslav a jeho okolí. Cílem cyklogenerelu je připravit návrhy nových cyklostezek na území města a jeho okolí:

  1. Městské páteřní cyklostezky, které usnadní občanům města bezpečný a rychlý pohyb po městě. Středobodem cyklostezek by mělo být náměstí, z kterého by vedly cyklostezky například k sportovnímu areálu, koupališti, nádraží či do sídlišť na západní části města. Současná rekonstrukce náměstí nepočítá s vybudováním cyklostezek, je tedy nutné vypracovat zcela nový architektonický návrh dalších etap rekonstrukce náměstí. Cyklostezka by mohla být na náměstí přivedena například přes Havlíčkovo nábřeží a z náměstí by mohla pokračovat ulicí Protifašistických bojovníků (např. formou pruhu pro cyklisty) ke koupališti, Novému rybníku, či k budoucí cyklostezce, která je plánována po trase současné železnice mezi Soběslaví a Roudnou.
  2. Příměstské cyklostezky, které usnadní přístup obyvatelům sousedních obcí do našeho města. Z okolních obcí Klenovice, Zvěrotice či Chlebov dojíždí do našeho města auty řada lidí. Ti pak zbytečně zabírají parkovací místa v centru města. Část obyvatel těchto vesnic dojíždí do Soběslavi na kole. Musí však riskovat cestu po frekventovaných ulicích Wilsonova (Klenovice), Petra Bezruče (Chlebov) či Tyršova (Zvěrotice). Tyršova ulice a cesta mezi Soběslaví a Zvěroticemi od roku 2013 slouží jako dálniční přivaděč a provoz proto není vhodný pro cyklisty. K inspiraci mohou posloužit například České Budějovice, Třeboň či Vodňany.
  3. Cyklostezka Lužnice, která se stane  jedním z pilířů turistických cílů města. V současné době, ač je značena po celé trase, z Veselí nad Lužnicí pokračuje komplikovanou trasou, která cykloturisty příliš neláká. Skutečná cyklostezka pak pokračuje až od Plané nad Lužnicí, kde byla v minulých letech ukázkově prodloužena cyklostezka vedoucí kolem Lužnice až do Tábora (s odbočkou na Ústrašice). Mezi Veselím nad Lužnicí a Planou nad Lužnicí by měla být vypracována nová asfaltová cyklostezka, která povede jednoduchým terénem podél řeky Lužnice. K vybudování cyklostezky by bylo vhodné podat žádost o dotaci z evropských fondů. Při plánování a následné realizaci je nutné spolupracovat s ostatními obcemi na trase (Veselí nad Lužnicí, Dráchov, Roudná, Planá nad Lužnicí). Dobře promyšlený projekt a následný marketing by dokázal zvýšit turistický ruch, z čehož by profitovali již stávající turistické cíle, restaurace či obchodníci. Příkladem může být například spojení Hluboké nad Vltavou s vesničkou Purkarec.

Termín předložení zadání nového cykrogenerelu je do konce prvního čtvrtletí 2016.

Zpracovatel návrhu: Piráti pro Soběslav

Předkladatel návrhu: Piráti pro Soběslav

Důvodová zpráva

V současné době, kdy v každém větším i malém městě vznikají kilometry cyklostezek, které jsou často dotovány z evropských fondů, v Soběslavi zatím není vybudován ani metr cyklostezky (a v brzké době se s vybudováním nových cyklostezek či pruhů pro cyklisty ani nepočítá). Dotační programy přitom již za několik roků skončí. Centrum města je zahlceno desítkami aut přijíždějících z okrajových částí města či okolních obcí. Za této situace by bylo vhodné nabídnout obyvatelům alternativní možnost dopravy vybudováním bezpečných cyklostezek. Tím by se  ulehčilo auty přecpanému náměstí (na kterém navíc je v budoucnu plánováno ještě méně parkovacích míst než dnes) a centru města. Doprava kolem je i možností dopravy z odstavných parkovišť mimo centrum města.

Město Soběslav leží na břehu řeky Lužnice, podél které vede stejnojmenná cyklotrasa. Kolem Soběslavi žádné cyklostezky nejsou a tak trasa vede komplikovaně a zdlouhavě. V roce 2015 byla trasa sice pozměněna, atraktivnosti ale nová trasa určitě nepřidá a více turistů než předchozí trasa do města jen těžko dovede.

 

Cílem nového cyklogenerelu by mělo být vypracování návrhu cyklostezek po městě a jeho okolí ku prospěchu občanů a ke zvýšení turistického ruchu v našem městě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..