Návrh pro jednání ZM – Páteřní městská datová síť

Následující článek je součástí 7 návrhů předložených Piráty pro Soběslav k 5. zasedání Zastupitelstva města Soběslav. Originální dokument je k dispozici zde.

Návrh usnesení

ZM ukládá starostovi prověřit možnosti dotačních titulů pro vybudování vysokorychlostní datové sítě na území města. Termín přednesení rešeršní zprávy je do příštího řádného zasedání ZM.

Zpracovatel návrhu: Piráti pro Soběslav

Předkladatel návrhu: Piráti pro Soběslav

Důvodová zpráva

Infrastruktura v podobě rozvodu internetu je velmi důležitá pro rozvoj města a regionu. Internet je dnes základním informačním zdrojem, bez kterého se neobejde vzdělávání ani podnikání. Domníváme se, že aktivní účast města na zpřístupnění internetu obyvatelům a firmám je účelně vynaloženou investicí, která v budoucnu povede k pozitivním efektům v rozvoji města.

Rozvody internetu dnes patří k základní infrastruktuře města stejně jako voda, elektřina nebo plyn. Mělo by se k nim tedy přistupovat obdobně. Například kanalizace je budována městem a následně provozována a udržována smluvní společností, která má kanalizaci pronajatou a provozuje ji. Stejně tak optické rozvody internetu nelze vybudovat bez spolupráce s městem. Je to dáno zejména tím, že většina takových rozvodů se nachází na pozemcích vlastněných městem. Následný provoz a údržba infrastruktury je možná komerční firmou, která si bude rozvody od města pronajímat, jak je to běžné.

Páteřní datová síť by měla umožnit zejména připojení objektů vlastněných městem (úřady, knihovna, školy a podobně) k vysokorychlostnímu internetu a následně jeho distribuci komerčním poskytovatelům za úplatu. Zároveň by mělo být součástí sítě vybudování wifi hotspotů, pro bezúplatné připojení návštěvníků města za účelem podpory turistického ruchu.

Je nutné také zvážit případnou distribuci vysokorychlostního internetu přímo do domácností a firem v rámci metropolitní sítě v případě, že by to požadovaly dotační tituly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..