Neobvyklá padající hvězda

Ve středu ráno (26. listopadu v 04:37) byl na hvězdárně v Soběslavi automaticky zaznamenán zajímavý úkaz. Z následných hlášení náhodných pozorovatelů vyplývá, že ve stejnou dobu byl viditelný jasný bolid (meteor jasnější než planeta Venuše), poměrně pomalu se pohybující po obloze.

S velkou pravděpodobností se však nejednalo o pád meteoroidu, ale byli jsme svědky zániku druhého stupně nosné rakety Sojuz FG v atmosféře. Tato raketa před několika dny dopravila na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) loď Sojuz TMA-15M s novou posádkou stanice. Tomuto závěru nasvědčuje charakter pořízeného záznamu, který není pro meteor typický.

Zánik druhého stupně rakety Sojuz FG pozorovaný 26. 11. 2014 ze Svákovské hvězdárny v Soběslavi. Záznam z radaru zachycuje odraz od zahřátého plynu okolo trupu rakety.
Zánik druhého stupně rakety Sojuz FG pozorovaný 26. 11. 2014 ze Svákovské hvězdárny v Soběslavi. Záznam z radaru zachycuje odraz od zahřátého plynu okolo trupu rakety.

Úkaz byl na hvězdárně v Soběslavi pozorován pomocí radarové sítě Bolidozor, která je určena pro pozorování meteorů. Následnou analýzou dat bylo zjištěno, že stejný úkaz byl zaznamenán také dalšími stanicemi sítě Bolidozor, a to v Českých Budějovicích, Žebráku, Praze, Úpici a Jaroměři. Úkaz byl také potvrzen pracovníky Astronomického ústavu AV ČR, kteří mají záznam z Evropské bolidové sítě a zároveň existuje záznam z kamery meteorické pozorovací sítě EDMOND.

Otázkou zůstává, jestli si máme něco přát, když ve 21. století uvidíme padat hvězdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..