Brněnští Piráti slaví ohromný úspěch. Radnímu pro oblast otevřenosti města a participace obyvatel Tomáši Koláčnému se podařilo prosadit zavedení participativního rozpočtu.
Participativní rozpočtování je ze své definice proces s prvky přímé demokracie, při kterém samospráva předem vyčlení určitou část veřejného rozpočtu a umožní občanům, aby o jejím využití vedli diskusi, podávali návrhy projektů, které mají být v rámci participativního rozpočtování realizovány a přímo rozhodovali o tom, které projekty město v rámci vyčleněných finančních prostředků skutečně zrealizuje.
„Po téměř roce příprav město Brno konečně zažívá historický okamžik, kdy jako první statutární město v České republice na celoměstské úrovni zavádí proces participativního rozpočtování a umožňuje tak občanům přímo rozhodovat o veřejně prospěšných projektech v celkové hodnotě 20 milionů korun,“ říká předkladatel materiálu, radní města Brna pro oblast participace obyvatel, pirát Tomáš Koláčný.
Proces participativního rozpočtování města Brna je dvouletý, každoročně se periodicky opakující, přičemž v průběhu prvního roku bude probíhat sběr návrhů, analýza jejich realizovatelnosti a hlasování občanů, kterým budou vybrány ty projekty, které ve druhém roce procesu město zrealizuje.
Podávat návrhy projektů mohou všichni obyvatelé města Brna v období od února do dubna. Ve zmíněném období město Brno plánuje zorganizovat i několik veřejných pracovních setkání (workshopů), v rámci kterých bude občanům poskytnuta odborná asistence při přípravě jejich návrhů projektů.
V průběhu měsíců srpna a září budou následovat veřejná projednání navržených projektů, které splní všechny podmínky realizovatelnosti a samotné hlasování o projektech, které bude probíhat jak prostřednictvím internetu, tak i fyzicky na veřejných projednáních, proběhne v první polovině října. Vítězné projekty budou po vyhodnocení hlasování zařazeny do rozpočtu města pro následující rok.
„Město Brno vnímá proces participativního rozpočtování jako významnou příležitost pro vzájemnou inspiraci, dialog a zpětnou vazbu mezi vedením města a občany, pro aktivní zapojení občanů do dění ve městě a do procesu přípravy rozpočtu a pro podporu sousedských vztahů, komunitního života a občanské společnosti,“ dodává Koláčný.
Tento článek vyšel v originálním znění na webu Pirátské strany
Očekával jsem na této stránce už možnost podání návrhů. Před léty jsem marně upozornil Magistrátní úředníky na následující nedostatek péče o cestující MHD linky č.9 a především o seniory, kteří jsou častými návštěvníky bohoslužeb v kostele sv. Tomáška. Při odchodu z kostela jsou někdy nuceni za každého počasí čekat i déle než určených 10 minut intervalu ve stoje, protože u zastávky není ani v jednom směru k dispozici ani lavička, natož přístřešek. Přístřešky na zastávce Česká pro jiné spoje jsou v každém směru dva, ale příliš daleko, takže postižení ani zdraví občané od nich k tramvaji včas nedoběhnou. Posezení na prostranství vedle kostela nemohou využít ze stejného důvodu. Dokáže se Magistrát dohodnout s Dopravním podnikem a s architekty na vyřešení jedné zastávky pro tuto stanici?
Dobrý den, termín pro přihlašování návrhů již proběhl.
Viz http://damenavas.brno.cz/