Petiční právo po soběslavsku

Opravdu mě zlobí, že se do Senátu hrnou hned tři starostové a jeden ministr a všichni chtějí v případě zvolení senátorem pokračovat ve starostování a ministrování. S petičním stánkem propagujícím petici proti kumulaci politických funkcí jsem navštívil několik měst či akcí. Všude to bylo bez problému až na Soběslav. Obecně platí, že petiční právo je zajištěno listinou práv a svobod a protože petice může mířit i proti starostovi, což je konkrétně i tento případ, nemůže být její podpisování závislé na povolení Města. Přesto v Soběslavi pan ředitel domu dříve kulturního a zároveň radní vyvinul značné úsilí podpisování petice na Soběslavských slavnostech mařit. Nevadilo tolik to, že nás a případné petenty natáčel kamerou aniž si vyžádal svolení. Vadila jeho humorná scénka, kdy nejprve k petičnímu stánku postavil městskou policii, pak přivolal Policii ČR a když ani tady neuspěl a nebyla naděje, že by přijely jednotky NATO, zablokoval stánek služebním automobilem s mumláním, že si musí přeparkovat, tak prý pozor, aby nikoho nepřejel. Kdo v takové situaci půjde podepisovat petici?

Naše petice žádala úpravu zákona o střetu zájmů, aby prostě senátor nemohl být současně i starostou. Končící senátor za ODS je současně starostou a náš starosta, také z ODS, se ho snaží napodobit. Bylo tedy třeba petici zabránit? Pod dohledem policie a několika kamer se k podpisu nikdo moc nemá. Jeden člověk to vyjádřil jednoznačně. “Pane Králi, já s vámi ve všem souhlasím, ale já vám to nepodepíšu, protože…” Tak až sem tu demokracii dovedli. Přesto petici podepsalo již několik set lidí.  

Divadlo pana Valeše mělo ještě jedno jednání. To však už nebyla komedie, to byla fraška. Pan Valeš ke mě v poledne přiběhl a před naplněnou školní jídelnou na mě řval, že “jsem úplně vylízanej”. Pak kamsi uprchl.

Když nahlédneme do Zákona o právu petičním, můžeme si přečíst, že občan může každým způsobem, který neodporuje zákonu, vyzývat občany, aby petici svým podpisem podpořili. Petice může být vystavena na místech přístupných veřejnosti. K tomu není třeba povolení státního orgánu, nesmí však dojít k omezení provozu motorových vozidel a k rušení veřejného pořádku. Soběslavské slavnosti byly jednoznačně místo přístupné veřejnosti a v místech, kde petiční stánek stál, nijak nenarušoval provoz vozidel či veřejný pořádek. Nepochopil jsem, čemu na Městě nerozumí na formulaci “každým způsobem, který neodporuje zákonu”, zejména, když už jednou jim to vysvětil krajský soud.

Doufám, že voliči se nad volbou nového senátora opravdu zamyslí i bez petice a nebudou podporovat politiky, kteří chtějí mít víc funkcí než japonská kalkulačka.

Ing. Petr Král
kandidát na senátora na plný úvazek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..