Pomozte odstranit graffiti

Procházíte se občas městem a nechápavě kroutíte hlavou nad posprejovanou fasádou budovy nebo jinými takto „zkrášlenými“ objekty? Nechápete, proč se tyto nápisy ještě neodstranily, přestože už jsou tu několik (někdy i desítek) let? Důvodů může být hned několik. Jednou z možností je například fakt, že majitel posprejovaného objektu nemůže nebo nechce vynakládat prostředky na jejich odstranění, ať už z důvodů finančních nebo obav, že by se situace mohla brzy opakovat. V mnoha případech se také jedná o objekty v majetku právnických osob – tedy například majetek firmy, kraje, státu, Povodí Vltavy nebo jiné instituce. V případě obce lze podniknout kroky na odstranění nápisů, u jiných organizací to však může být problém jednoduše proto, že je to netrápí. A to i přesto, že pachatel je ve většině případů známý.

Podle informací od městské policie je totiž nutné, aby se dotyčná instituce zapojila do trestního řízení a žádala odstranění, což se obvykle neděje. Piráti pro Soběslav by rádi v brzké době iniciovali jednání s těmito organizacemi a pokusili se je přesvědčit, aby odstranění požadovaly nebo alespoň poskytly svůj souhlas s odstraněním, aby ho mohlo provést město či dobrovolníci. Zda se to podaří, je zatím nejisté, rádi bychom Vás však tímto požádali o poukázání na konkrétní místa v našem městě, kde nelegální graffiti  jsou. Můžete je označit v mapě na následujícím odkazu: www.hezkasobeslav.jdem.cz nebo prostě napsat na papír a ten zanechat v pirátské schránce naproti Poliklinice. Děkuji za Vaši spolupráci a pevně věřím, že se nám to podaří.

4 komentáře u „Pomozte odstranit graffiti“

 1. graffity tu jsou byli a budou a myslím si že třeba na té shnilé vodárně nebo prochcaným altánku to vůbec nikomu nemusí vadit

  1. Grafitů se jednoduše nezbavíme, na druhou stranu by mohlo jejich odstraňování z nelegálních ploch být rychlejší. Na druhou stranu já osobně bych si dokázal představit v Soběslavi nějakou legální plochu, klidně na oné vodárně s žabákem.

   1. Opravdu se chceme jako piráti či nepiráti zapojit do napomáhání trestnímu stíhání každého teenagera, který si někde čárne na zeď? To jako myslíte vážně? Doufal jsem, že časy PSVB jsou passé….

    Jednou jsem se pustil do dvou dívenek, které sprejovaly na historickou hradební zeď… a ony měly vodou smyvatelný spej, za čas to opršelo…

    Nebylo by lepší naučit děcka odlišovat kvalitní kusy povedených graffitti od prachsprostejch bezobsažnejch čáranin na místech, kde by se za to měl každej stydět? Když budou vědět, že na to nebudou moct být pyšný, ale takovej „podpis“ bude spíš zdroj posměchu a opovržení, třeba je to přejde… nemyslíte?

    HOWGH

    1. My se jako Piráti do trestního stíhání zapojovat nebudeme, na to jsou jiné složky. Ostatně na vandalismus pamatuje zákon č. 40/2009 § 228. Kdyby někdo takhle poničil novou fasádu Vašeho domu, asi byste nebyl nadšený.
     S těmi kvalitními kusy graffiti máte pravdu, někdy jsou to umělecká díla, např. https://z-m-www.facebook.com/EON.CZ/posts/1190066984514998

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..