Setkávám se s tím, že pokud pracujete v opozici, snaží se vás takzvaná koalice onálepkovat termínem “nekonstruktivní opozice”. Je to velmi jednoduché. Stačí stále dokola tvrdit: “To jsou ti nekonstruktivní rejpalové. Negují vše, s čím přijdeme, a nikdy nic nenavrhnou.” Protože zlaté pravidlo propagandy říká, stokrát opakovaná lež se stává pravdou.
Jak je to s koalicí a opozicí ale doopravdy? Kdybyste si udělali statistiku, kdo, kdy a jak hlasoval, zřejmě byste zjistili, že opozice se ve více jak polovině hlasování s koalicí shodne. No a když se neshodne, není přeci jejím úkolem mlčet. Obzvláště to platí u Pirátů, kteří lidem slibovali, že budou hlídacími psy politiky.
A jak to funguje prakticky? Práce v opozici je těžší než v koalici. Musíte pracně zjišťovat informace, protože otevřenost stále není standardem. Informace musíte uchovávat, třídit a vyhodnocovat opakovaně. Není vyjímkou, že určité hlasování má dopady až za několik roků. Nemůžete si dovolit luxus, který má “koalice” a nemůžete si z rozpočtu koupit konzultace nebo nechat vypracovat studii nebo nechat úředníka vypracovat zprávu. Piráti tyto nepříjemnosti zvládají hlavně díky sdílení dobré praxe a díky výměně informací přes internet. Pokud máme na něco odlišný názor než “koalice”, tak to vždy řekneme a podložíme náš názor také argumenty. Tyto argumenty se ale občan většinou nedozví, pokud nesleduje podrobně práci zastupitelstva.
Má rada občnům zní, zajímejte se o politiku a sledujte zasedání zastupitelstva. Jinak totiž nemůžete říct, jestli je opozice konstruktivní nebo destruktivní.
Už se těším, až budeme jednou ta “koalice” a úředníci budou pracovat pro nás, i když já bych byl spíše pro poměrné zastoupení názorů v radě a preferoval bych veřejné a transparentní rozhodování před tutláním informací nejen před opozicí, ale i před občany.
Ing. Martin Kákona
zastupitel za Piráty pro Soběslav
(tento článek je součástí podzimního vydání Pirátských listů)