Soběslavské “průmyslové” překvapení

Piráti v Soběslavi v květnu narazili na velké překvapení. Mnozí by možná očekávali zakopaný pirátský poklad, vývěska Krajského úřadu ale skrývala záměr realizace obřího logistického areálu “Průmyslová zóna Soběslav”. Na samém okraji města, v místech kde s rozvojem průmyslové zóny počítá i územní plán, nám chce developerská společnost z Prahy postavit čtyři haly obřích rozměrů s výškou dosahující téměř 15 metrů s celkovou kapacitou 1100 kamionů denně. To vše na orné půdě o ploše cca 20 ha. Dle našeho mínění tento záměr nepřinese nikomu z občanů kraje téměř žádný užitek. Naopak poškodí nejen naše město, ale i celé okolí na desítky let, přinese problémy s dopravou, dešťovou vodou, zvýšením teploty okolí, zvýšeným hlukem či emisemi. O tom, kde chce budoucí provozovatel logistického centra (ať už jím bude kdykoliv) sehnat zaměstnance do provozu, se můžeme jen dohadovat.

Celý záměr byl bez vědomí veřejnosti připravován již několik let. Ta se však proti záměru až překvapivě hlasitě vzbouřila a i zastupitelé za Piráty pro Soběslav podpořili petici proti realizaci záměru “Průmyslová zóna Soběslav”. Díky tlaku veřejnosti se podařilo projektový záměr poslat do velkého hodnocení EIA, kde bude muset být odborně posouzen a patřičně upraven. Mnoho připomínek, které do “malého EIA” řízení poslali občané, bylo zařazeno mezi podněty, které musí investor vyřešit. Není to však vítězství, ale jen ukončení prvního kola zápasu. A to další právě začíná. Na kolik kol tento zápas bude a kdo vzejde jako vítěz není vůbec jisté.

Podle podobných scénářů se průmyslové zóny chystají i jinde. Mediálně nejznámější je asi Ševětín. Zde by měla vzniknout průmyslová zóna nedaleko Neplachova v místech, kde ještě před pár měsíci stával historický dvůr Švamberk. Dalšími lokalitami v hledáčku developerů jsou například, Chotoviny, Jindřichův Hradec, Vodňany, Strakonice či České Budějovice. A možná i další, třeba právě u Vás.

Podobné megalomanské projekty by měly být posuzovány nejen z hlediska města či obce, ale i širokého okolí a celého kraje. Chystaný záměr v Soběslavi počítá s více než 1300 zaměstnanci i přes to, že takové číslo odpovídá počtu nezaměstnaných v celém okrese. Co se stane, až bude souběžně otevřeno hned několik takových areálů? Zůstanou rozestavěné? Neobsazené? Průmyslové zóny by měly být stavěny chytře. Měly by sloužit především obyvatelům, kteří kolem nich žijí a realizaci by měla předcházet dlouhodobá diskuze se zapojením nejen nestranných odborníků, ale také veřejnosti. Jinak místním takovéto projekty přinesou jen a jen problémy.

Miloš Bučinský

zastupitel za Piráty pro Soběslav

(tento článek je součástí podzimního vydání Pirátských listů)

2 komentáře u „Soběslavské “průmyslové” překvapení“

  1. Je vidět, že rozumíte úplně všemu. Nejlepší je vše, i když vlastně nevíte jak to bude ve skutečnosti vypadat, odmítat a zablokovat. Třeba i obchody, školy, kulturu. Bydlet budeme v Soběslavi, pracovat ve Veselí, děti vozit do Tábora. To je tedy rozvoj po pirátsku.

    1. Víme jak to bude vypadat. Doporučuji si nastudovat zveřejněný záměr, což jste evidentně zatím neudělal. Sám investor tvrdí, že menšího záměru se nedočkáme, protože by to nebylo ekonomický efektivní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..