Propagandistický videomapping

Audiovizuální projekce mě baví, v posledních letech jsem asi 5x navštívil pražský Signal festival a několikrát i jeho českobudějovickou obdobu s názvem Vltava žije. Když jsem zjistil, že bude letos videomapping v Soběslavi na závěr slavností úrody na místo tradičního ohňostroje, nemohl jsem se dočkat.  

Po jeho zhlédnutí musím souhlasit s vypravěčem příběhu. Jednalo se o naprosto jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Jen pro mne v negativním slova smyslu. Chápu, že ten, kdo nikdy videomapping neviděl, mohl být unešený. Blahem bez sebe byli i skalní příznivci vedení našeho města. Naše dokonalé školství, zrekonstruovaná knihovna, zrekonstruované kino s kapacitou 110 osob, koupaliště (které město hradilo z vlastních prostředků a kam jezdí návštěvníci až z dalekých Českých Budějovic) či nová podoba náměstí, za kterou město získalo regionální architektonické ocenění PRESTA. Celá projekce byla od začátku jen chlubením současného vedení města, a zcela zapomnělo na nás Soběslaváky. 

Rovněž po grafické stránce mne projekce nezaujala. Místo aby se v projekci objevila některá současná či historická dominanta Soběslavi (jako to bylo na videomappingu v roce 2012), sledovali jsme celou dobu šablonové (dopředu hotové) animace, které se zrovna dostaly grafikovi pod ruku. Jeden efekt za druhým bez nějaké myšlenky. Mohli jsme také vidět druhy ryb, které možná ani v Novém rybníce nežijí, zatímco zvukový komentář vyzdvihoval chráněné velevruby. Nejméně desetimetrové věže s dvěma tobogány jsem si na koupališti ještě také nevšiml. Příště budu muset být asi pozornější.

Po skončení projekce byly slyšet rozporuplné reakce. Byli tací, kterým se líbila, ozývala se však i opačná hodnocení. Pokud se videomappingu dočkáme i za rok na kulaté výročí našeho města, doufám, že se ohlédne za celou soběslavskou historií, a ne jen PR prezentaci za posledních 15 let. Ať se Vám videomapping líbil či nelíbil, můžete se vypravit už příští pátek nebo sobotu (27 a 28. září 2019) na českobudějovický festival Vltava žije či od 10. do 13. října na pražský Signal Festival. Jistě si odnesete lepší zážitek. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..