Soběslavský ohňostroj

V Soběslavi se změnil termín silvestrovského ohňostroje. Místo jedné hodiny po půlnoci v rámci všeobecných silvestrovských oslav proběhne v 18 hodin na Nový rok. Obvyklý soběslavský problém je, že nevíme, kdo a proč o tom rozhodl. Pouze v Hlásce najdeme obligátní pozvánku na ohňostroj s jiným časem, vysvětlení žádné. V usneseních ani zápisech Rady města z poslední doby žádné informace o ohňostroji nejsou. Můžeme tedy jenom spekulovat o tom, jaké motivy k tomuto rozhodnutí vedly. Jde o to, vyjít vstříc rodinám s malými dětmi, nebo je ve hře spíš gastrobyznys, jemuž se nevyplatí hosté, kteří už se z ohňostroje nevracejí zpět konzumovat?

V Milevsku letos Rada města rozhodla o přesunutí ohňostroje z půlnoci na Novoroční podvečer, ovšem s jedním podstatným rozdílem: „Na městský úřad se obracelo stále více občanů města s dotazem, proč se ohňostroj nedělá v odpoledních hodinách. … Na začátku letošního roku proto na webových stránkách města Milevska proběhla anketa, kde se mohli lidé vyjádřit, zda si přejí ohňostroj zachovat ve stávajícím čase, nebo ho posunout na Silvestra odpoledne či na Nový rok odpoledne. Celkem se do ankety zapojilo 451 lidí a většina z nich si přála, aby se ohňostroj konal na Nový rok odpoledne.“ (Milevský zpravodaj, 12/2015, s. 1) Obyvatelé Milevska měli možnost vyjádřit svůj názor a byli informováni, proč ke změně došlo.

Při pohledu na okolní obce je situace s ohňostrojem různá. Ve Veselí nad Lužnicí žádný neprovozují, stejně tak v Táboře, v Písku a v Českých Budějovicích. Naopak v Třeboni a v Jindřichově Hradci pořádají ohňostroj také na Nový rok, obvykle kolem páté šesté odpolední. V Praze dodržují půlnoční ohňostroje. Přístup světových metropolí je také většinou takový, že ohňostrojem se bezprostředně slaví začínající nový rok. Posunout ho na další večer je asi takové, jako slavit sedmnáctý listopad až osmnáctého. Pak už přestává být důležité, kdy se slaví a jestli vůbec.

4 komentáře u „Soběslavský ohňostroj“

  1. Novoroční ohňostroj na obloze zazáří na Nový rok a za mne je to takhle naprosto v pořádku. V čem je problém? Kdo ten problém hledá? Proč? To jsou otázky, které si po přečtení výše uvedeného článku kladu já.

  2. Ohňostroj na nový rok odpoledne určitě přitáhne více lidí (navíc i dětí) a určitě na tom vydělají i hospody kolem náměstí. Jen bych opravil, že v sousedním Veselí nad Lužnicí mají ohňostroje také na Nový rok večer (minimálně do minulého roku tomu tak bylo).

    Ohňostroj je určitě v pořádku, jen autor upozornil, že v jiných městech mohou ke změně dojít odlišným způsobem.

  3. Také si myslím, že v článku nejde o ohňostroj, ale když už se o něm tady píše, tak nadhodím svůj názor. Není ohňostroj zbytečná věc? (Pokud tedy pominu v článku zmiňovaný podnikatelský záměr s městskou pobídkou.) Dnes, kdy městský ohňostroj jen téměř neznatelně přehlušuje domácí ohňostroje? Nedaly by se peníze za ohňostroj utratit někde efektivněji? Třeba udělat větší díry do kontejnerů na tříděný odpad, aby se tam nemusely kelímky od jogurtu cpát po jednom? Co myslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..