JČTED o nadcházejícím zastupitelstvu

SOBĚSLAV – Pohlavek nebo těžké ublížení na zdraví? Kdo má odstoupit? A kdo porušuje zákony? To je výčet témat, která hýbou komunální politikou v Soběslavi. Hned po loňských komunálních volbách bylo jasné, že dlouhodobí představitelé města těžce nesou zvolení zástupců Pirátů do jejich řad. Od té doby zuří více či méně otevřený boj.

Piráti poukazují na to, že zastupitelstvo se v Soběslavi schází jen čtyřikrát do roka a někdy dokonce déle než ve tříměsíční lhůtě, což odporuje zákonu o obcích. To se stalo za poslední rok dvakrát – po zasedání 17. prosince 2014 se zastupitelé sešli 18. března a poté až 24. června. „Dal jsem podnět kontrolnímu výboru, aby se tím zabýval. Výbor došel k názoru, že se zastupitelstvo nemusí scházet do tří měsíců, jestliže zákon nestanoví za delší lhůtu žádné sankce. Teprve po půlroční nečinnosti by se zastupitelstvo rozpustilo. Dal ale dotaz na ministerstvo vnitra a čeká na odpověď,“ říká zastupitel za Piráty Martin Kákona. Polemiky se vedou i o tom, jak se počítají tři měsíce.

Řadu kompetencí v čase mezi zastupitelstvy přebírá rada města a to se Pirátům nelíbí. Piráti se do politiky vrhli iniciativně. Zřídili si vlastní internetové stránky, kde pořádají ankety a diskuse na různá témata k životu ve městě. Problém je v tom, že tyto jejich návrhy rada města vůbec nezařazuje na program jednání. „Navrhli jsme zatím k projednání sedm bodů. Týkaly se vybudování páteřní městské datové sítě, dále digitální technické mapy města, aby každý, kdo chce stavět, jasně viděl, kudy vedou sítě. Chceme, aby se začaly plánovat cyklostezky, protože jich ve městě není ani metr. A na řešení centra města bychom rádi viděli vyhlášenou architektonickou soutěž,“ popisuje zastupitel Kákona. Další návrh, který zatím radní do programu zastupitelstva neposunuli, se týká odchytu psů. Piráti mají za to, že není třeba každého majitele, kterému uteče pes, hned pokutovat. Nabízejí příklad z Českých Budějovic, kde za první noc psa v útulku majitel nic neplatí a tím majitelé sami rychle spolupracují, aby se jejich uprchlík vrátil domů. Šestým ignorovaným návrhem Pirátů jsou protizáplavová opatření, která mají zmírnit vliv protipovodňových hrází, jež podle Pirátů naopak hrozí držet velkou vodu uvnitř města. „Náš poslední návrh se týká transparentních účtů města, samozřejmě mimo výplat mezd. Transparentní účty slibovali snad všichni politici a radnice se k tomu nemá,“ dodal Martin Kákona.

Situace se vyostřila po letošním létě. Martin Kákona připouští, že dal pohlavek otci starosty Jindřicha Bláhy. „Sousedíme spolu zahradami a pan Bláha starší svévolně ořezal moje keře, přestože věděl, že si to nepřeju a na jeho pozemek nezasahovaly. Když jsem ho na to šel upozornit, ignoroval mě a mluvil na mou adresu se svou manželkou. Udělal jsem chybu. Neudržel jsem se a dal jsem mu pohlavek, aby mi začal věnovat pozornost. Poté mě pan Bláha napadl,“ uvádí svou verzi události zastupitel za Piráty. Bláha starší má narozdíl od Martina Kákony svědka – svou ženu. A lékařskou zprávu, podle které utrpěl těžké ublížení na zdraví. Věc teď řeší přestupková komise a trestní oznámení zase policie.

Starosta Jindřich Bláha poté vyzval otevřeným dopisem Martina Kákonu, aby rezignoval na zastupitelský mandát, protože napadá osmdesátileté starce. Pirátský zastupitel uvádí svou verzi události a vyzval k rezignaci naopak starostu, protože služebním mailem a v pracovní době šířil podle Martina Kákony na jeho adresu pomluvu.

Další zastupitelstvo s očekávanou dusnou atmosférou se odehraje v Soběslavi ve středu 16. prosince od 18 hodin v kulturním domě. Z programu je patrné, že žádný z námětů Pirátů se opět nedostal na pořad jednání.

Článek vyšel 7. prosince 2015 na serveru Jižní Čechy Teď (Týdeník Táborsko) a je k dispozici zde. Piráty pro Soběslav se také zabývá článek v Táborském deníku z 8. prosince 2015.

1 komentář u „JČTED o nadcházejícím zastupitelstvu“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..