Zajištění legální plochy pro graffiti tvorbu

Předkladatel návrhu: Bc. Miloš Bučinský, Ing. Martin Kákona, Ing. Petr Král

Vytvořením legální plochy bude nabídnuta alternativa sprejerům, kteří se nechtějí dopouštět trestné činnosti a tím ukázat, že graffiti může veřejný prostor nejen poškozovat, ale také výrazně kultivovat. Vymezení legálních ploch je cesta směrem ke spolupráci, ne k represi. V současné době jsou sprejeři postihováni na základě trestního zákona České republiky (Zákon č. 40/2009 Sb, § 228). Podle toho hrozí každému takovému sprejerovi trest odnětí svobody do 1 roku, v případě dalších uvedených okolností až na 6 let. 

Sprejery nelze vždy považovat za vandaly, ale také jako na lidi, kteří chtějí svému okolí něco sdělit a jejich tvorba může mít i určitou uměleckou hodnotu (street art)1,2. Po vyčlenění legálních ploch u určitých skupin sprejerů došlo ke snížení jejich nelegální činnosti (v Brně3 nebo Teplicích). Jako legální plochy se osvědčily trafostanice nebo jiné betonové plochy (např. opěrné nebo protihlukové stěny). V úvahu připadá přečerpávací stanice u mostu přes Lužnici nebo plochy v blízkosti skateparku na Svákově. Schválené plochy by měly být označeny viditelnou cedulí a pravidly této legální plochy.

Za úvahu stojí uspořádání tzv. “Graffiti jamu” v rámci otevírání legální plochy. Na tuto akci by byl přizván jeden či více zkušených sprejerů, který by vytvořili svůj obraz. Grafitti jamy jsou cílené především na nezkušenou mládež, která si mnohdy neuvědomuje důsledky svého počínání, kdy sprejují na cizí majetek. Naopak když uvidí zkušeného sprejera tvořícího umělecké dílo, tak si uvědomí o čem sprejování může být. Získají tak pozitivní motivaci, která může ovlivnit jejich další počínání.

Schválení legálních ploch pro graffiti finančně nezatíží rozpočet města, jediným nákladem je jejich viditelné označení a případné uspořádání grafitti jamu.

[ 1 ] https://z-m-www.facebook.com/EON.CZ/posts/1190066984514998

[ 2 ] https://teplicky.denik.cz/zpravy_region/sprejeri20070625.html

[ 3 ] https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mesta-davaji-sprejerum-volne-plochy-nelegalniho-graffiti-ale-prilis-neubyva.A101031_123427_krimi_jj

Usnesení:

Zastupitelstvo města ukládá radě města prověřit zavedení vhodné legální plochy pro graffiti.

4 komentáře u „Zajištění legální plochy pro graffiti tvorbu“

  1. Přečerpávací stanice 2-3 místa, mantinely na Svákově – 1m vysoká dřevotříska. To jsou opravdu plochy.. Chápu že jste z obliga ale než začnete něco navrhovat tak si předně zjistěte, jak takové zóny vypadají, ne trafostanice malované na zakázku. Ideální jsou například garáže za penny popřípadě Vámi zmiňované protihlukové stěny.

    1. Dobrý den,
      garáže za Penny jsou v soukromém vlastnictví, ne města. Protihlukové stěny kolem kolejí jsou SŽDC, u Tyršovy/Obchodní jsou na pozemcích města, tam by to možná šlo. Skatepark (a okolní plochy) by potřeboval obnovu a při té příležitosti by se mohlo myslet i na legální plochu.
      Souhlasím, že práce na zakázku mají většinou vyšší uměleckou úroveň než legální plochy, ale je lepší, když si autor může vyzkoušet svoje schopnosti v klidu, na světle a legálně.

      1. Špatně jste mě pochopil. Je alarmující, že tyto vyčleněné plochy ve městě doposud nejsou. A ty navrhované si dovoluji označit za směšné.

        1. Máte pravdu, byly by vhodnější rovné, málo členité plochy. Ale v Soběslavi jsou možnosti trochu omezenější než ve větších městech. Navíc Soběslav je rovinka a tak tu skoro nejsou klasické podchody nebo opěrné zdi, které se k tomuto účelu hodí. Pokud Vás napadne vhodná plocha, napište nebo kontaktujte naše zastupitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..