Zastupitelé si přidali, ale ne práci, peníze

V prosinci si zastupitelé odhlasovali zvýšení odměn.

Proti tomu nic, pokud člověk pracuje, má za to být odměněn. Proč ale mají být odměny našich zastupitelů zvýšeny, když v jiných městech se zastupitelé schází častěji?

Tajemník úřadu p. Bryll hájil výši odměn tím, že se nejedná o maximum, výše odměn lze podle zákona sčítat a zastupitelé vykonávají svoji funkci i mimo zasedání. S naším městem můžeme porovnat třeba Sezimovo Ústí, kde zvýšení odměn schvalovali také v prosinci. Tam se zastupitelstvo v roce 2017 sešlo 7x (o dvě setkání více než v Soběslavi), odměny se tam také nesčítají a zastupitel je odměněn 851 Kč (oproti 1845 Kč v Soběslavi). Jedna z činností, kterou by měl vykonávat zastupitel, je prezentace názorů občanů a to se v Soběslavi příliš neděje. Asi by bylo dobré, kdyby se občané došli na zasedání zastupitelstva podívat a zkontrolovali si toho „svého“ zastupitele, jestli za ty peníze vykonává svou funkci svědomitě.

V Soběslavi se zastupitelé dokonce schází méně často, než jim ukládá zákon. Například letos se zastupitelé sejdou poprvé až v březnu a to dva dny po nejzazším termínu vyplývajícím ze zákona. Již v minulosti na tento nešvar Piráti pro Soběslav upozorňovali a bylo přislíbeno panem starostou, že se to nebude opakovat…

Možná si řeknete, to je toho, o dva dny později, když za to nebude pokuta. Neměli by ale zastupitelé jít příkladem v dodržování zákonů? Skutečně v našem městě vše funguje jak má a zastupitelům stačí, když se do voleb sejdou už jen třikrát?

Nebo jiný příklad. Rada města zřizuje odborné komise pro řešení problémů jako je výstavba, sport, bytová politika, fond rozvoje bydlení. I za práci v komisích dostávají zastupitelé zaplaceno. Poslední jmenovaná komise ale byla v loňském roce svolána pouze jednou s odůvodněním, že jsou legislativní problémy. Jak je ale možné, že v jiných městech fond rozvoje bydlení funguje (například Stříbro, Pečky, Brno,…) a města dále vydávají půjčky na renovaci domů ve městě? Komisi jsem předložil návrh, jak legislativní problémy řešit. Rada města tento problém vyřešila jednodušeji, zrušila komisi fondu rozvoje bydlení. Škoda, byla to jediná komise, ve které měli zastoupení Piráti pro Soběslav. Bezprostředně po minulých volbách to vypadalo na oživení zájmu o půjčky z fondu rozvoje bydlení. Nyní komisi už nepotřebujeme. Naše město je už dostatečně krásné?

Martin Kákona, zastupitel za Piráty pro Soběslav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..