Soběslavští zastupitelé v prosinci 2016 schválili novou vyhlášku “K zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku”. Obsahuje hned několik rozporuplných bodů, na kterých se však zastupitelé shodli většinou hlasů.
Velká omezení se týkají psů chovaných ve městě. Nově pes nesmí vstoupit na travnaté plochy na náměstí Republiky ani na trávníky v ulici Horní příkopy včetně okolí hradu. Vyhláška zároveň zakazuje volný pohyb psů na celém území města Soběslav. Toto omezení je však v rozporu s právním výkladem ministerstva vnitra, podle kterého by obec měla vymezit prostory pro volné pobíhání psů v tzv. dostupné vzdálenosti. Zákon o ochraně zvířat totiž stanoví povinnost zabezpečit zvířeti v zájmovém chovu přiměřené podmínky. Zákon dále stanoví, že pokud obec vymezí prostory pro volný pohyb psů mimo veřejná prostranství (což se v případě Soběslavi stalo, protože volný pohyb psů je zakázán na celém zastavěném území města) musí obec zajistit souhlas majitelů pozemků, kde je volné pobíhání psů povoleno (což se nestalo). V diskusi k tomuto bodu vystoupila paní Zbytovská, která vyslovila přesvědčení, že pes se může vyvenčit na vodítku, že při tom nemusí běhat, a že lidé, kteří bydlí v paneláku, si nemají pořizovat psy, kteří potřebují běhat.
K problému se vyjádřil také pan Nedvěd, který požadoval větší přísnost při odklízení psích bobků. S tím se dá souhlasit. Pokud nebude dodržování jakékoli vyhlášky vymáháno, je zbytečné ji vyhlašovat. Já však pochybuji, že novou vyhlášku budou občané respektovat a nevěřím, že její dodržování městská policie zvládne ohlídat. Vyhláška by měla lidem zejména pomáhat, občané by měli mít zájem na jejím dodržování a s městskou policií by měli spolupracovat. V žádném městě jsem například neviděl v prostorách vymezených pro volné pobíhání psů (na takzvaných psích loukách) neuklizený bobek od psa. Proč asi?
Vyhláška dále stanovuje, že pes musí být opatřen evidenční známkou. Vyhláška tak zcela ignoruje existenci čipů, které vyžaduje nařízení Rady Evropy. K tomuto bodu diskutovala paní Hánová, která zastupitelům podala mylnou informaci, že čtečka na čipy stojí půl milionu korun. Pravdou je, že městská policie si může čtečku koupit za necelých 3 000 Kč (http://www.bestpet.cz/cz-detail-1095970-ctecka-cipu-pro-psy-kocky-kone-plazy-a-dalsi-mazlicky.html).
Dalším sporným bodem nové vyhlášky je způsob vylepování plakátů ve městě. V tomto bodě je vyhláška města Soběslav v přímém rozporu se zákonem 491/2001 O volbách do zastupitelstev obcí. Zákon dává možnost starostovi vyhradit plochy pro výlep volebních plakátů, což přijatá vyhláška nepřipouští. Většina zastupitelů si již zřejmě nevzpomíná, že takové plochy v Soběslavi existovaly zrovna v době, kdy někteří z nich usilovali o své zvolení do zastupitelstva. Dnes, když v něm sedí, už zřejmě není důvod dávat opozici k dispozici nějaké plochy pro její prezentaci, že?
V nové vyhlášce je dále požadavek, aby všechny venkovní akce byly ukončeny do 22 hodin, nestanoví-li obecně závazná vyhláška města Soběslavi jinak. Žádná vyhláška ale jinak nestanovuje, máme pouze vyhlášku o nočním klidu a ta o ukončení akcí nic neříká, pouze stanovuje výjimky z dodržování nočního klidu. Například Kubešova Soběslav narušovat noční klid může. Naopak o půlnoci o Noci kostelů již nebudou moci znít zvony. Zřejmě se zde předem předpokládá, že v tomto bodu nebude vyhláška vymáhána tak striktně a bude záležet, nad kým městská policie přimhouří oko.
Nepovedenou vyhlášku jsem navrhl vrátit k přepracování, což bohužel neprošlo.
Pro uvedené nesmysly zvedli ruku: Bláha, Dančišin, Domová, Drachovský, Hánová, Chabr, Krejčová, Kříž, Lintner, Lintner, Modl, Molíková, Nedvěd, Pánek, Pehe, Valeš, Zbytovská.
Dám podnět kontrolnímu výboru, aby se vyhláškou o místním pořádku zabýval. Pokud není v souladu se zákonem, měla by být neplatná.
Ing. Martin Kákona, zastupitel za Piráty pro Soběslav