Aprílové novinky v Hlásce

Na apríla nám opět vyšla další Hláska, plná pozitivních i negativních novinek, informací i dezinformací. Tou největší novinkou je, že již od březnového čísla se Hlásce plně věnuje zastupujíící redaktorka Marie Lustová a grafické práce již neprobíhají externě v tiskárně, ale přímo na městském úřadě pomocí grafického programu Adobe InDesign. Co se týká obsahu, tak v Hlásce nadále trvá cenzura a vybrané příspěvky nejsou otiskovány. Zemětřesení navíc v březnu postihlo redakční radu. Z dosavadních šesti členů, jmenovaných minulý rok v červnu, rezignovaly dvě nejaktivnější členky Markéta Lotterová a Martina Plátová.

Po svém jmenování v loňském roce redakční rada dostala pověření od rady města, aby připravila návrh budoucí koncepce měsíčníku. V lednu pak představila vizi, ve které by Hláska stála na osobnosti redaktora. Toho by si představovali jako člověka aktivního, který samostatně vyhledává informace a dává je do souvislostí, člověka, který zjišťuje alternativní názory různý stran a bez hodnocení je předkládá čtenářům. Návrh měl pozvednout úroveň měsíčníku a změnit celkové pojetí – čtenáři by byli více zapojeni do tvorby obsahu, existovala by polemická rubrika, struktura by byla přehlednější, používaly by se jiné živější žánry.

Návrh redakční rady však narazil na zeď soběslavských zvyklostí a nechuť ze strany městského úřadu cokoliv měnit. Návrh se přes strukturu městského úřadu ani nedostal na jednání rady města. Situace na oficiálních jednáních redakční rady se začala vyhrocovat a v březnu se M. Lotterová a M. Plátová rozhodly redakční radu opustit.

Mezi hlavními důvody své rezignace uvedly, že ač je redakční rada pod Hláskou podepsána, je pouhým poradním orgánem bez jakýchkoli pravomocí. Směrem k veřejnosti je ale redakční rada prezentována jako orgán, který má na obsah a podobu Hlásky rozhodující vliv. Ve skutečnosti ale členové redakční rady nemají žádné rozhodovací pravomoci a do obsahu Hlásky nemohou zasahovat. Své o tom ví i Piráti pro Soběslav, kterým za poslední rok bylo zamítnuto několik článků bez ohledu na tiskový zákon.

Členové redakční rady požadovali jasné vymezení jejich kompetencí, představovali si Hlásku jako nezávislé médium, které by prezentovalo různorodé názory na dění ve městě. A co vy, jakou byste chtěli Hlásku? Hlasujte v naší anketě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..