Boj pirátů proti zastupitelským zvyklostem

Když se před čtyřmi lety poprvé sešlo soběslavské zastupitelstvo, hned bylo jasné, že následující čtyři roky budou jiné. Zdravý vítr do klidných soběslavských vod zavál dva Piráty Martina Kákonu a Ivetu Matějů. Už od začátku bylo jasné, že Piráti nebudou okupovat zdejší radnici a zakotví se svou kocábkou v zastupitelské opozici.

Kontrolní výbor bez Pirátů

Opozice aktivně kontrolující vládnoucí radnici byla v Soběslavi do té doby věcí zcela nevídanou. Důkazem je jinde neobvyklá skutečnost, kdy kontrolní a finanční výbor je zcela ovládán radnicí. Dokonce i předsedy obou výborů byli zdejší radní. Tato podivná tradice se Pirátům pro Soběslav již od začátku příliš nezamlouvala. Aby mohla být radnice účinně kontrolována, je potřeba zastoupení opozice v těchto výborech. V jiných městech se tak celkem běžně děje. Ne však v Soběslavi. V listopadu 2014 došlo na hlasování o  členech obou výborů. Do finančního výboru byla za Piráty pro Soběslav zvolena Iveta Matějů. Členem kontrolního výboru se měl stát druhý zastupitel Martin Kákona. Díky dohodám radničních stran překvapivě nezískal, vyjma opozice, žádný hlas. Předsedkyní finančního výboru byla zvolena podle soběslavských tradic dlouholetá radní Alena Krejčová a předsedou kontrolního výboru též dlouholetý radní Petr Lintner. To již od samého začátku Piráti pro Soběslav silně kritizovali. Netrvalo to však dlouho a Petr Lintner se rozhodl tohoto postu vzdát a ponechat si pouze funkci radního. Post předsedy kontrolního výboru pak připadl „opozičnímu“ ANO. V doplňovací volbě se do kontrolního výboru chtěl dostat Pirát pro Soběslav Petr Král, podle očekávání však zde pro něj nebylo místo.

Zastupitelé se scházejí jednou za tři měsíce

Být zastupitelem v Soběslavi není příliš záživné. Zastupitelé se sejdou jednou za tři měsíce, vše se odhlasuje dle předložených dokumentů a jde se domů. Tak nějak si to alespoň představovali členové koalice poté, co v únoru 2015 navrhli snížit zastupitelům odměny. Odůvodnění bylo opravdu kuriózní – a to nízká vytíženost zastupitelů. Piráti starostovi argumentovali, že odměna má být pro zastupitele motivačním prvkem. S tím část zastupitelů souhlasila, avšak ke konečné dohodě o odměnách nedošlo. K jejich změně nakonec došlo v prosinci 2017. Tentokráte však nebylo v plánu snížení odměny, ale naopak její zvýšení! A rovnou na maximální možnou zákonnou úroveň nejenom zastupitelům, ale i radním a členům výborů.

Zastupitelstvo se neřídí zákony ani doporučeními kontrolního výboru

Piráti pro Soběslav po celé 4 roky velmi kritizovali frekvenci zasedání zastupitelů. Zastupitelstvo se v Soběslavi dlouhodobě svolává pouze jednou za čtvrt roku, takže využívá maximální možný interval mezi zasedáními, který umožňuje zákon. V Soběslavi, kde vše rozhodnou radní, a zastupitelé pouze přijdou odkývat to nejdůležitější, není důvod se scházet častěji. Naopak se tu stává, že se zastupitelé sejdou po ještě delší době, než povoluje zákon. Poprvé to radnice vyzkoušela 1. dubna 2015, kdy se zastupitelstvo sešlo po třech měsících a dvou týdnech, což byla o čtrnáct dní delší doba, než povoluje zákon. Že se nejedná o apríl, však Piráti brzy zjistili, a díky jejich upozornění byl termín posunut. Dle pana starosty si rada byla vědoma, že termín není v souladu se zákonem, ale ke stanovení pozdějšího termínu vedly důvody spojené s řádným projednáním závěrečného účtu města. Netrvalo dlouho a již na prosinec bylo zastupitelstvo opět svoláno za dobu přesahující tři měsíce. Na podnět Pirátů byl pověřen kontrolní výbor, aby věc prošetřil. Ten pak na základě doporučení Ministerstva vnitra doporučil zkrátit časový interval mezi jednáními zastupitelstva města tak, aby mezi nimi nebyla delší doba než tři měsíce. A co poučení radnice? Vůbec žádné, 21. března 2018 se zastupitelé opět sešli po více než třech měsících. Doporučení kontrolního výboru navzdory.

Víte, že jinde se schází zastupitelé častěji?

Město       V roce 2017    2014 až 2018*
Týn n. Vltavou  9         39
Tábor       12         35
Český Krumlov   10         35
Třeboň      9         28
Bechyně      8         26
Sezimovo Ústí   7         25
Veselí n. L    7         24
Chýnov      7         25
Planá n. L    6         21
. . .
Soběslav     5         17

* stav k 30.4 2018

Tento článek vyšel v Soběslavském vydání Pirátských listů – Léto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..