Soběslavská cesta Pirátů pro Soběslav ke skutečné transparentnosti města začala brzy po komunálních volbách v roce 2014. Situaci po prvním jednání zastupitelstva lze popsat tak, že vše zůstává podle soběslavských zvyklostí. Pro nezasvěcené pouze dvěma slovy – PŘÍSNĚ TAJNÉ. Z jednání zastupitelstva (ani z rady města) v té době nejsou zveřejňovány zápisy a do usnesení se zapisuje minimum informací, když už se tedy usnesení zveřejňovat musí. Stejnou úroveň „utajení” mají i podklady pro jednání, které jsou zastupitelům distribuovány městskou policií do poštovních schránek.
Změna nastává v listopadu 2014, kdy Piráti zveřejňují zápis ze zastupitelstva na svých internetových stránkách, a to i bez svolení ostatních členů zastupitelstva. Dokument, který v Soběslavi nikdy v minulosti veřejný nebyl. Tuto výjimečnou událost si nenechal ujít Týdeník Táborsko, který publikoval článek s titulkem: „Piráti se pustili do boje za zprůhlednění Soběslavi“. Když si Soběslaváci mohli přečíst utajované zápisy na stránkách Pirátů, nebyl ze strany města důvod zápisy dále tajit. Zkraje roku 2015 byl tedy stejný zápis ke stažení i na webu města.
Podklady nejen pro zastupitele
Nejvyšší stupeň utajení už tak měly pouze podklady pro jednání zastupitelů. Piráti se ani s tím nechtěli smířit a na únorovém jednání navrhli, aby byly tyto dokumenty veřejné a dostupné komukoliv na internetu. Tento nápad se zamlouval i mnoha dalším zastupitelům napříč stranami, kdy jej kromě Pirátů pro Soběslav podpořili zastupitelé R. Domová, J. Pehe, J. Himpan, M. Dančišin, J. Chabr, Pavel Lintner, I. Molíková a P. Valeš. Síla proradničních zastupitelů se však ukázala větší a návrh neprošel. Zastupitelé si pouze schválili, že dostanou možnost zaslání podkladů na jejich emailovou adresu. Od září 2016 jsou po rozhodnutí zastupitelů podklady konečně zveřejňovány.
(Ne)transparentní radnice
Piráti pro Soběslav se tak v dalších měsících mohli soustředit na další cíl. Zastupitelům předložili návrh s názvem Transparentní radnice, jehož myšlenkou bylo zavedení transparentních účtů a rozklikávacího rozpočtu. Nápad na toto moderní protikorupční opatření, ke kterému se již odhodlali v mnoha městech, se v Soběslavi příliš nezamlouval. Následovala spousta výmluv a důvodů, proč tyto změny nezavádět. Náš boj s radnicí trval asi rok a vše skončilo v září 2016, kdy předsedkyně finančního výboru Alena Krejčová konstatovala, že o tomto návrhu je zbytečné diskutovat, protože radnice již plánuje vlastní řešení transparentní radnice, kterého se brzy dočkáme. Zastupitelé koalice jednohlasně zamítli náš „zbytečný“ návrh.
Víte, že ?Co je transparentní účet? Co je to rozklikávací rozpočet? Kde najdu zápis z jednání zastupitelstva? Jaký je rozdíl mezi usnesením a zápisem? Právo na přístup k informacím |
Pokud se chlubíte tím, že jste za 4 roky dokázali zajistit zveřejňování podkladů pro zastupitelstvo, které v naprosté většině byli a jsou zveřejňovány ještě jinou cestou, tak to se máte čím chlubit.
Dobrý den pane Osinku, jakou jinou cestu máte na mysli?
Dobrý den pane Osinku, nevím jak moc znáte fungování Soběslavských zastupitelů. Ti fungují (či spíše nefungují) tak, že jen schvalují návrhy rady. Za poslední roky nikdo ze zastupitelů nepřišel s vlastní iniciativou či nápadem něco změnit. To že se podařilo prosadit zveřejňování návrhů, je ale pouze začátek. Nápadů mají Piráti pro Soběslav více než dost, jde jen o to mít dostatek mandátů, abychom naše myšlenky dokázali prosadit.