Noc vědců na Svákovské hvězdárně se vydařila

Za krásného počasí, při příležitosti 100 let české vědy, se 5. října uskutečnila na Svákovské hvězdárně Noc vědců. Už za světla jsme na obloze pozorovali hvězdářským dalekohledem planetu Jupiter. Pro děti byl připraven test z astronomie,odpovědi bylo potřeba najít v zahradě kolem hvězdárny. Své znalosti si otestovaly nejen děti, ale i mnozí dospělí. Mezitím se setmělo a nad námi se rozzářily hvězdy. Kromě nejznámějších souhvězdí jako je Velký a Malý vůz, Andromeda, byla vidět i Mléčná dráha, planeta Mars a také Saturn se svým prstencem. Jako kometa nad námi na chvíli zazářila vesmírná stanice ISS a spatřili jsme i několik padajících hvězd.

Jediné místo, nad kterým nebylo možné pozorovat noční oblohu, byla oblast nad Soběslaví. Světelné znečištění z města je totiž mnohem silnější, než světlo z hvězd.

Návštěvníci se nakonec dočkali i přednášky Martina Kákony s názvem „Proč je důležité, aby princezny znaly jadernou fyziku“ o těch nejmenších částech hmoty. Účast byla tak velká, že už se do přednáškové místnosti nevešel poslanec Lukáš Kolářík.

Po přednášce pokračovalo pozorování noční oblohy. Někteří návštěvníci postupně odcházeli domů, jiní, i přes velkou zimu, vydrželi pozorovat až dlouho do noci. Všichni si odnesli plno dojmů a nových poznatků z astronomie a fyziky.

Autoři fotografií: Miloš Bučinský a Roman Dvořák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..