Otevřený dopis starostovi města a radním Soběslavi

Vážený pane Bláho, vážení radní,

znepokojuje mne, jakým způsobem hospodaříte s majetkem města a jakým způsobem dochází k cenzurování informací v radničním zpravodaji Hláska. 

Dne 29. května 2020, tedy v den, kdy byla distribuována Hláska, mi paní redaktorka Nováková sdělila e-mailem, že můj článek, ve kterém jsem chtěl informovat občany o záměru vybudovat mezi Soběslaví a Chlebovem čtyři obrovské haly, “nebude otisknut” (správně asi mělo být  “nebyl otisknut”). Paní redaktorka uvedla, že článek “nebude otisknut” z rozhodnutí vydavatele (tím asi mínila vás) a redakční rady (zápis z jednání redakční rady není k dnešnímu dni k dispozici na webových stránkách města). Dále byl uveden důvod, že můj článek, který vychází ze zveřejněného záměru investora, “obsahuje zavádějící informace”. Paní redaktorka tedy tvrdí, že záměr, který má posuzovat krajský úřad, “obsahuje zavádějící informace”. Toto sdělení je také potvrzeno na webu města: “Jedná se ale o maximální čísla vypočtená na základě předpokladů, standardů a norem a nevypovídají o skutečné budoucí podobě parku.” Krajský úřad má tedy posuzovat vliv něčeho, co není jasné, jak bude vlastně vypadat a jaký vliv na okolí to bude mít? Pokud to je pravda, pak je to mrhání penězi daňových poplatníků a neúcta k času úředníků. Tento argument byl někdy použit investorem nebo se jedná o domněnku radnice?

Je zajímavé, že ve stejném čísle Hlásky bylo zveřejněno vyjádření pana starosty k záměru a další informace, které však považuji za zavádějící a některé za nepravdivé. Například je zde uvedeno, že redakci Hlásky poskytl o záměru informace jednatel firmy EXPRIN pan Petr Zubatý. Pan Zubatý ale není jednatelem firmy EXPRIN property s.r.o. a nefiguruje ani v ostatních firmách, které jsou jmenovány v záměru, nebo které vykupovaly pro záměr pozemky. Jaký je tedy vztah pana Zubatého k záměru? Skutečně někdo z radnice jedná se společností EXPRIN property s.r.o? Tato společnost se základním kapitálem pouhých 1000 Kč nikdy nezveřejnila účetní uzávěrku a porušila tím tedy rejstříkový zákon a také zákon o účetnictví. Doporučil bych vám v tomto ohledu, abyste se více zajímali o své obchodní partnery.

Ani firma Dividend plus s r.o., která skupovala pozemky za účelem výstavby logistického parku, není zřejmě nejlepším partnerem. Společnost je výrazně zadlužena a má záporný hospodářský výsledek. Této společnosti jste prodali městské pozemky za cenu 220 Kč/m2. Státní pozemkový úřad prodal této firmě pozemky ve stejné lokalitě za přibližně 339 Kč/m2. Proč jste šli pod cenu pozemků u dálnice? Prakticky to znamená, že město na prodeji pozemků prodělalo více než 1 600 000 Kč a každý občan Soběslavi tedy přispěl částkou přibližně 300 Kč na výstavbu logistického parku.

Vezměte prosím rozum do hrsti a zastavte toto šílenství, kdy podnikatelé, kteří za nic a ničím neručí, zkouší, co občané Soběslavi vydrží. Nezlehčujte prosím situaci a začněte odpovědně hájit zájmy občanů Soběslavi, Chlebova a v tomto případě i dalších okolních obcí.

Přeji vám jasnou mysl při vašem rozhodování.

Ing. Martin Kákona, zastupitel za Piráty pro Soběslav

5 komentářů u „Otevřený dopis starostovi města a radním Soběslavi“

 1. Dobrý den, p. Pavla Zubatého (nikoliv Petra) uvedla chybně redakce. Za chybu jsem se omluvila i do článku na webu. S pozdravem, M. Nováková

 2. Dobrý den, pane Kákono,
  rád bych upřesnil některá Vaše vyjádření uvedená v otevřeném dopise, který jste adresoval mne a členům rady města.
  Prodej zemědělských pozemků, určených v budoucnu k podnikání, firmě Dividend plus byl schválen zastupitelstvem města v dubnu 2017 za cenu dle znaleckého posudku, tj. 220 Kč/m2. Na stejném jednání zastupitelstva města byl schválen také prodej pozemku v centru města fyzické osobě za 162 Kč/m2. Cena pozemků tedy odpovídala v té době platné oceňovací vyhlášce. Na jednání zastupitelstva města, kterého jste byl také přítomen, nikdo nenavrhl vyšší cenu odprodeje.
  Pan Pavel Zubatý z firmy EXPRIN Property, s. r. o., nám byl představen jako partner, nikoliv jednatel společnosti.
  Rada města nemá žádný důvod ani zájem rozvoj průmyslové zóny u dálnice D3 zlehčovat. Je však potřeba, aby se k uvedenému záměru v rámci procesu EIA vyjádřili odborníci. Bylo by dobré z Vaší strany přestat občany města a okolních obcí „strašit“ podobnými termíny jako je „překladiště“, „agenturní zaměstnanci“ atd. Společnost EXPRIN je dle jejího vyjádření připravena podat na veřejném projednání občanům města k uvedenému projektu faktické informace.
  S pozdravem
  Ing. Jindřich Bláha

  1. Super, podají faktické informace, které v pozdější době stejně nedodrží. Přemýšleli jste nad tím co se stane s okolní přírodou? Co děti, které chodí ze školy domů pěšky na Chlebov? Vyhledáváte rádi neštěstí? Jaký budou okolní vesnice po realizaci dýchat vzduch? Podle mého někdo na městě dostal hodně hezky zaplaceno! Poslala jsem dopis panu Babišovi, aby se na tento projekt zaměřil a zkontroloval, věřím, že to udělá a přijde na to kde je pravda hezký den

 3. Dnes jsem pana starostu poprosil o kontakt na investora. Chci ho požádat, zda by mohl stáhnout záměr z hodnocení EIA do doby, než bude projednán s veřejností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..