Proč nepodporujeme průmyslovou zónu

Zde je můj názor na záměr postavit u dálnice mezi Soběslaví a Chlebovem čtyři obrovské haly: Řeknu to jednoduše. Určitě se nic v předložené podobě stavět nemá a určitě to nemají stavět lidé, kteří současný návrh předložili.

Abyste pochopili, o co se můj názor opírá, je třeba se vrátit zpět do roku 2017. Tehdy pan starosta pozval na zasedání zastupitelstva realitní kancelář, které městská rada chtěla prodat pozemky u dálnice. Již tehdy jsem upozorňoval na to, že pokud město pozemky prodá, nebude mít kontrolu nad tím, co tam vznikne. Byl jsem tehdy přehlasován a hned na dalším zastupitelstvu byl předložen návrh na změnu územního plánu a byl jsem opět přehlasován. Následně v roce 2019 pan starosta uzavřel kupní smlouvu, ve které prodal pozemky za cenu, kterou schválilo zastupitelstvo v roce 2017. Je zajímavé, že tato cena byla o třetinu nižší, než za kterou prodal pozemky ve stejné lokalitě stát. 

Dalším důležitým datem je květen 2020, kdy krajský úřad zveřejnil záměr výstavby obřích hal. Na to jsem ihned reagoval článkem, který jsem poslal do redakce Hlásky, ve kterém jsem vyzýval občany, aby poslali krajskému úřadu své připomínky k záměru. Tento článek však redakční rada odmítla otisknout a naopak v Hlásce vyšel článek, který zpochybňoval parametry projektu (jako velikost hal, počet kamionú, počet zaměstnanců) a projekt v podstatě obhajoval.

Nyní se dostávám k tomu, proč rozhodně nestavět s lidmi, kteří záměr předložili. Dívám se na to jako na obchod mezi investorem a občany města. Z každého obchodu by měl mít dobrý pocit jak prodávající, tak kupující. Prodali jsme pozemky pod cenou a za to jsme dostali něco, co město spíše zatíží, než mu pomůže. Nevím jak vy, ale já z toho dobrý pocit nemám. Nyní je v podstatě už jedno, co investor udělá, co nám naslibuje. Já mu nevěřím. Investorovi nejde o město, jde mu o zisk a o sjezd z dálnice. 

A jakou roli v tom celém hraje radnice, která projekt obhajuje? Neměla by stát spíše na straně občanů?

Ing. Martin Kákona, zastupitel za Piráty pro Soběslav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..