Soběslav – město pro byznys

Promyšlená podpora radnice v oblasti podnikání a zaměstnanosti přivedla město Soběslav na poslední místo v průzkumu Město pro byznys 2016. Soběslav se umístila na 17. místě ze 17 jihočeských měst hodnocených podle kvality podnikatelského prostředí.

Nejhůře si Soběslav vede v ukazateli počtu firem na 1000 obyvatel. Zřejmě je těžké se v Soběslavi dostat do klubu a podnikat. Zároveň je v Soběslavi vysoká dlouhodobá nezaměstnanost a třetí nejvyšší nezaměstnanost mladých.

Co se týká podpory ze strany veřejné správy, nevedeme si také dobře. Máme podle ankety nejhorší web v kraji a město nezískává žádné dotace od EU. Špatně jsou hodnoceny také úřední hodiny a elektronická komunikace s úřadem.

Naše město má výhodnou polohu vedle dálnice mezi okresním a krajským městem i mezi zajímavými turistickými destinacemi. Podpora turizmu v podobě informačního centra je ale hodnocena jako nejhorší v kraji.

V tomto volebním období od roku 2014 se Soběslav propadla z 11. místa na poslední i když ze začátku volebního období zaznamenala mírný vzestup. Nejedná se přitom o trend poslední doby. Od počátku ankety v roce 2008 se Soběslav držela v poslední desítce.

Dá se tedy říct, že se nezměnila Soběslav, změnily se jižní Čechy.

5 komentářů u „Soběslav – město pro byznys“

 1. Ale v té tabulce je Soběslav šestnáctá, tedy předposlední, poslední je Tábor, nebo ne? Nemusíte to dělat horší, než to je 🙂

  1. Podle kvality podnikatelského prostředí je poslední 🙁
   Podle podpory ze strany veřejné správy je desátá (to je více méně setrvalý stav). Nevím, jak se z toho dá určit celkové pořadí. Každopádně máme nejnižší počet firem na počet obyvatel.

    1. Ano, ale neuvádí metodiku, jakou se k tomu pořadí dospěje. Těžko můžete srovnávat Tábor a Soběslav. Například podíl financí na veřejnou dopravu, když vlastně žádnou nemáme.
     Soběslav má například nejlepší iRating. Zjednodušeně, máme dost peněz a neutrácíme je rizikově. Na druhou stranu je malý podíl kapitálových výdajů města. Tedy mohli bychom mít ještě víc peněz a více do města investovat, jako to dělají okolní města.
     Nedělám to horší, podle kritérií v tabulkách 2, 3 a 4 v podrobném hodnocení (tedy podle podnikatelského prostředí) jsme na tom nejhůře z hodnocených měst. V celkovém pořadí můžeme zabojovat například zavedením městské dopravy 😉 Je ale pravda, že moderní web s registrem smluv a zveřejněnými účty města, by se také hodil.
     Situaci vidím spíše pesimisticky a jako největší problém Soběslavi vidím to, že je těžké v našem městě začít nově podnikat. Jak já tomu říkám, dostat se do tenisového klubu. Město nedělá nic pro rozvoj internetu, napojení na dálnici je nevyhovující, město nedává žádné pobídky firmám, aby zde začaly podnikat. Naopak, když se podíváte na program jednání ZM tento týden, radnice chce prodat pozemky kolem dálnice realitce! Firma GZmedia, kterou radnice protěžovala, která měla přinést městu 200 pracovních míst, zaměstnává minimum lidí ze Soběslavi. Místo toho využívá agenturní zaměstnance, tedy legální švarcsystém. Problém není v městském úřadu (tedy kritériích, která nás zřejmě posouvají v celkovém hodnocení před Tábor), problém je v radnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..