Týdeník Táborsko – Drama na zastupitelstvu v Soběslavi

Celkem klidný průběh letos posledního soběslavského zastupitelstva skončil v posledním bodě, kdy mohli své připomínky přednést přítomní občané. S podnětem pro kontrolní výbor vystoupil Petr Král. „Domnívám se, že při sestavování programu k tomuto jednání byl porušen zákon. O komunální politiku jsem se začal zajímat proto, abych přispěl ke transparentnosti jednání města. Netušil jsem, že u rady narazím na takový odpor. Navrhoval jsem převedení městského účtu na transparentní účet, do kterého může nahlížet i veřejnost. Návrh podal zastupitel za Piráty pro Soběslav, přesto na jednání nebyl zařazen. Mám informaci od tajemníka, že se rada jednohlasně shodla, že návrh nebude zařazovat do žádného dalšího jednání zastupitelstva. Nic takového ale v zápisu z jednání rady není,“ zmínil Petr Král. O vyjádření k situaci požádal právní poradnu. „Odpověděli mi, že postup rady je nezákonný. Povinností rady je návrh zastupitele, který byl doručen včas, předjednat a zařadit do programu zastupitelstva.

Zkusil jsem tedy návrh podat znovu s tím, že se něco změní. Nezměnilo. Dostalo se mi doporučení, že zastupitel může návrh podat až na jednání zastupitelstva. Ano, to sice možné je ale jen zcela výjimečně, protože to krátí práva občanů, aby se předem dozvěděli, co se bude projednávat a na zasedání se dostavili,“ řekl Petr Král. „Podle mne se rada spikla. Opakovaně porušovala zákon s cílem zkrátit práva opozičních zastupitelů a práva občanů,“ dodal.

Porušují radní zákon?

Do debaty vstoupil starosta města Jindřich Bláha (Sdružení ODS a NK), který Petra Krále upozornil, že mu vypršel čas pro příspěvek a zeptal se, jaký paragraf radní porušili. „Rada nemá za povinnost jakýkoliv návrh předkládat do zastupitelstva. A především, když není úpině dobře připraven,“ řekl starosta. Petr Král odvětil, že není právník, ale jde o paragraf 82 zákona 128. Předsedovi kontrolního výboru Jaroslavu Himpanovi předal vyjádření právnické poradny. „Zákon v paragrafu 82 hovoří o tom, že zastupitel má při výkonu své funkce právo předkládat zastupitelstvu obce, radě, výborům a komisím návrhy na projednání. To je všechno. Nikde není napsáno, že je rada povinna návrhy předložit na jednání zastupitelstva,“ dodal Jindřich Bláha s tím, že podnět kontrolnímu výboru také musí předat zastupitelstvo. „Nelžete,“ zvolal v tu chvíli Petr Král. Se zlou se potázal. „Zklidni se, jsi na zastupitelstvu města. Jestli se neumíš chovat, támhle máš dveře,“ chtěl Petra Krále zvýšeným hlasem vykázat ze zasedací síně zastupitel Václav Nedvěd (Sdružení ODS a NK).Petr Král se nenechal vyvést z míry a pokračoval. „Výbory jsou iniciativní. To znamená, že samy od sebe mají kontrolovat.“ Na to odpověděl starosta Blaha, že výbory mohou sice kontrolovat samy, ale nemůže jim to ukládat občan.

Do debaty se proto zapojil zastupitel Martin Kákona (Piráti pro Soběslav) a dal podnět kontrolnímu výboru, aby se zabýval tím, co řekl a předal Petr Král. Celá věc tak bude mít pokračování na příštím zastupitelstvu, kdy kontrolní výbor oznámí zastupitelům výsledky šetření. „Pan Král nedostal šanci dopovědět, proč zastupitelstvo bylo svoláno nezákonně. Už podruhé nebyly naše návrhy na program jednání zařazeny. Podle vyjádření právní poradny je to protizákonné. A podle mne rada města nemůže svévolně návrhy na jednání zastupitelů vůbec nezařadit. Pokud v nich jsou formální chyby, tak to mají dát vědět a vyjádřit se k tomu. Nechceme jít do konfliktu, chceme našemu městu pomoci,“ zakončil Martin Kákona.

Lucie Váchová

Tento článek vyšel celý 22. prosince v týdeníku Táborsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..