Změny v územním plánu města – Bydlení v Soběslavi

Územní plán je souborem pravidel, který určuje harmonogram pro budoucí rozvoj města. Přináší pravidla, jaká zástavba může ve které lokalitě vzniknout. Soběslav připravuje změnu č. 2 územního plánu z roku 2012. V následujících dnech Vám postupně představíme ty nejdůležitější změny. Pojďme se podívat, jakých novinek se možná dočkáme v oblasti bydlení. 

Nejaktuálnější oblastí rozvoje je okolí Sídliště Svákov a Na Ohradách

V oblasti Sídliště Svákov by mohly vzniknout další bytové domy, rodinná zástavba by se rozrůstala směrem k restauraci Mrtvola a dále i mezi areálem bývalé kotelny a garážemi. Na tuto lokalitu již byla zpracována územní studie. V části této lokality se počítá se zachováním zeleně. Počítá se i s rozšířením současného sídliště Svákov, a to v lokalitě kolem bývalé prodejny TEPO-LD. 

Na Ohradách je v plánu výstavba nové ulice spojující oblast nádraží (v místě již brzy zrušeného železničního přejezdu) a budoucího viaduktu pod železniční tratí u Otavanu. Podél této nově vybudované silnice bychom se mohli dočkat nízkopodlažních i bytových domů. Naopak oproti původním plánům se již nepočítá s rozšířením areálu bývalého Otavanu.

Pod Klenovicemi

S nejzásadnějším rozvojem se  v dlouhodobém horizontu počítá v lokalitě pod Klenovicemi, mezi současnou železniční tratí a obcí Klenovice. Dříve územní plán počítal i s výstavbou nové mateřské školy. Nyní se již se školkou nepočítá. Podél současné silnice „I/3“ by mohla vzniknout plocha pro občanskou vybavenost, například pro obchody (v severní části) a plocha určená pro výrobu (v jižní části).

Na Lázních

Překvapivý rozvoj města se očekává na loukách pod Novým rybníkem, a to v podobě nízkopodlažních bytových domů.

Územní plán počítá i s dalšími lokalitami pro rozvoj rodinného bydlení. Například u Jatek (územní plán Z6), u letiště (Z8) či za řadovkami pod Českou ulicí (Z27).

U Učiliště

Vícepodlažní bydlení by mohlo vyrůst i v obnovovaném brownfieldu v Jiráskově ulici. V části lokality by již brzy mělo vzniknout  sportoviště Střední školy řemeslné. K výstavbě bytového domu by tedy měla sloužit zbylá část lokality.

Připomínky k územnímu plánu je možné podávat písemně na městském úřadě do 3. prosince 2021.

1 komentář u „Změny v územním plánu města – Bydlení v Soběslavi“

  1. Hlavně aby to nedopadlo,jako při posledních prodejích stavebních parcel. Tj. parcely vykoupí místní podnikatelé a postaví si na nich další nemovitosti. To by asi šlo nějak ošetřit,třeba různé podmínky. No na to by musela být politická vůle,že ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..