O Měsíčníku, slunečníku a setrvačníku Hláska

Pohádka o měsíčníku Hláska je o boji hodného vedení města proti zlému tiskovému zákonu. Je přece k vzteku, když tiskový zákon ukládá vydavateli povinnost poskytnout přiměřený prostor i pro názory opozice, výslovně pro sdělení zastupitelů. To přece občany mate a třeba by příště nevěděli, jak správně volit.

Hláska se řídí vlastními Zásadami, které jsou jak formálně, tak věcně špatné. Například Zásady definují redakční radu jako poradní orgán redaktorky, aby jí následně byla svěřena nejvyšší rozhodovací pravomoc, dokonce s možností přímého omezení zákonného práva zastupitele. Zásady také podporují soběslavský zlozvyk, kdy v témže čísle je každý údajně kritický příspěvek starostou takzvaně „uveden na pravou míru“. Jak upozornil i audit provedený sdružením Oživení, je oprava subjektivního názoru poškozováním daného autora. Pokud někdo s článkem nesouhlasí, má právo reagovat, ale až v následujícím čísle. Současná praxe je neakceptovatelný zásah do novinářské nezávislosti. Bohužel si audit neobjednala oficiální místa, tak se k němu obrací svými oficiálními zády.

Pokud nějakou tiskovinu vydává politická strana, může se stát, že straní jen svým zájmům. Jsou to její peníze, její odpovědnost, její volební boj. Pokud noviny vydává za veřejné peníze obec, musí být nezávislé. Nesmí být pod vlivem mocenské struktury, která právě radnici obsadila. Vedení města by nemělo být tak zbabělé, aby z pozice moci umlčovalo hlasy vyjadřující názor, který minimálně slouží k zamyšlení nad tím, zda zvolená cesta je ta nejvhodnější.

I jinde se stává, že vedení obce propaguje pouze svoje názory na určité kauzy a nedává prostor názorům aktivních občanů či opozičních zastupitelů. Takové jednání je však v rozporu s tiskovým zákonem. Znovu je třeba upozornit, že Hláska je placena z veřejných peněz a tiskovému zákonu podléhá. Pokud by Hláska byla nadále využívána jen k oslavě vedení, bylo by to nehospodárné vynakládání finančních prostředků města.

Snad někdy bude Hláska skutečný zpravodaj, který bude usilovat o svobodnou výměnu názorů na současné dění a další směřování města. Jen z široké diskuze může vzejít nejlepší výsledek. To však musí zazvonit zvonec, aby pohádky byl konec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..