Jak bude vypadat prostor Na Ohradách v budoucnu

Letos začaly práce na 4. železničním koridoru v úseku Soběslav-Doubí. Zatím šlo jen o přípravné práce, větší omezení provozu nás čekají v následujících třech letech. Dojde k úpravě komunikací směrem na Sedlečko, Zvěrotice a Chlebov. Železniční přejezd směrem na Chlebov zanikne a na jeho místě bude podchod pro pěší a cyklisty. Silnice na Zvěrotice a Chlebov se rozdvojí až za novou železniční tratí, nad Zvěrotickým tunelem vznikne i menší spojka z okraje Soběslavi na přivaděč k D3. Železniční trať už nepůjde kolem Nového Rybníka (násep S1), ale bude přeložena k dálnici D3. Na změny se můžete podívat na následující mapce nebo zde.

Zdroj: SŽDC, https://www.koridory.cz/stavbe-sobeslav-doubi-bylo-vydano-stavebni-povoleni/

Velkou změnou projde oblast Na Ohradách. Po výstavbě železničního koridoru a odtěžení původního náspu tu vznikne nový prostor, který bude oddělen od železniční trati protihlukovými zdmi.

Na tento prostor si město Soběslav nechalo vypracovat Studii změny funkčního využití Na ohradách v Soběslavi. 

Přibližně v trase původních kolejí vznikne komunikace spojující oblast u nádraží a výpadovku na dálnici D3. Na tuto novou komunikaci se zřejmě přesune část provozu z ulice Na Ohradách a podle studie bude chodník veden jen po jedné straně. Po obou stranách této komunikace vzniknou nové stavební pozemky. Největší prostor je určen pro výstavbu nízkopodlažních rodinných domů, přibližně pro 30 obyvatel. Prostor u přivaděče na D3 je určen pro komerční využití, může se zde například rozšířit stávající výrobní areál. Dětské hřiště Na Ohradách zůstane, od nové komunikace by mělo být odděleno stávající zelení. Nová zeleň bude jen kolem části nové komunikace.

Odhadované náklady na úpravu prostoru jsou 16 mil. Kč. Jedná se tedy o finančně náročnou akci, která by mohla být částečně kryta z prodeje pozemků pro rodinné domy.

Zdroj: https://www.musobeslav.cz/urad/informace/uzemni-studie-na-ohradach-podklad-pro-zmenu-uzemniho-planu-726cs.html (šedivá ploha-nová komunikace, šrafovaná červená-rodinné domy, fialová OP-komerční využití)

1 komentář u „Jak bude vypadat prostor Na Ohradách v budoucnu“

  1. Škoda jen že ty pozemky nebo alespoň část z nich nejsou určeny pro bytovou výstavbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..